Matka strelca z Washingtonu sa ospravedlnila rodinám obetí | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

Matka strelca z Washingtonu sa ospravedlnila rodinám obetí

Streľba v budove amerického vojenského námorníctva vo Washingtone
Streľba v budove amerického vojenského námorníctva vo Washingtone
Zdroj: SITA
19.09.2013 09:48

WASHINGTON – Matka strelca, ktorý vo Washingtone na základni námorníctva usmrtil 12 ľudí, sa ospravedlnila rodinám obetí streľby, uviedla dnes tlačová agentúra AP.


Cathleen Alexisová prečítala krátke vyhlásenie vo svojom dome v New Yorku, jej hlas sa triasol. Nechcela, aby ju snímala kamera a neodpovedala na otázky. Vo vyhlásení matka uviedla, že nevie, prečo jej syn Aaron Alexis urobil to, čo urobil a nikdy sa ho už na dôvody nebude môcť opýtať. Dodala, že jej syn je teraz tam, kde viac nemôže nikomu ublížiť, a tomu je rada.

Rodinám obetí streľby Alexisová povedala, že je jej veľmi ľúto, čo sa stalo a jej "srdce je zlomené". Alexisa zabili v prestrelke, ktorá ukončila jeho vyčíňanie so zbraňou. Motívy 34-ročného útočníka nie sú známe. Predstavitelia americkej justície uviedli, že Alexis počul hlasy a myslel si, že ho niekto sleduje.  Nedávno Alexis polícii na Rhode Islande tvrdil, že počuje hlasy, ktoré ho obťažujú a chcú mu ublížiť. Nemohol spávať. Myslel si, že ho niekto sleduje a používa prístroj na báze mikrovĺn, aby mohol posielať vibrácie do jeho tela.

Alexis pracoval na základe kontraktu pre americké námorníctvo, preto polícia 7. augusta vyrozumela predstaviteľov základne námorníctva Newport Naval Station. Potom už polícia o ňom nemala správy. Avšak 25. augusta Alexis pricestoval do oblasti Washingtonu a pokračoval vo svojej práci ako pracovník v oblasti IT pre počítačovú firmu, ktorej činnosť súvisela s obranou. Mal vážne psychické problémy a liečil sa na federálnom úrade pre záležitosti veteránov. Nevzali mu ale bezpečnostné previerky a pracoval ďalej.  

 V sobotu Alexis navštívil strelnicu vo Virgínii, nie príliš ďaleko od hlavného mesta USA. Požičal si pušku, kúpil náboje a cvičil sa v streľbe na terč. 
      Alexis v pondelok ráno prišiel na rozľahlú základňu námorníctva Washington Navy Yard, ktorú chráni ozbrojená stráž a je vybavená detektormi kovov. Zamestnanci potrebujú identifikáciu, aby sa dostali cez brány a dvere.
      Útočník použil svoj preukaz, aby sa dostal do objektu s krátkou zbraňou Remington 870 Express, ktorá však bola rozobraná. Potom ju vnútri sám znovu zložil, uviedol nemenovaný zdroj. Alexis začal strieľať a vzal zbraň aj príslušníkovi polície. Pálil do policajtov a zamestnancov, pričom prestrelka trvala vyše polhodinu. Podľa FBI trvá taká streľba do davu priemerne iba niekoľko minút a často sa končí príchodom polície. Alexisa v prestrelke zabili.
      Medzitým americký minister obrany Chuck Hagel nariadil previerku bezpečnostných procedúr na všetkých amerických vojenských základniach po celom svete, a tiež previerku povolení na vstup.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články