V BBC padajú po škandále hlavy, odstúpila aj šéfka spravodajstva | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

V BBC padajú po škandále hlavy, odstúpila aj šéfka spravodajstva

Chris Patten
Chris Patten
Zdroj: SITA
12.11.2012 10:55

LONDÝN - Po obvinení nemenovaného bývalého politika zo zneužívania detí v programe BBC, ktoré sa ukázalo byť nepodložené, padli dnes ďalšie hlavy. Zodpovednosť za jeho odvysielanie prevzali a svojich funkcií sa vzdali riaditeľka spravodajstva BBC News Helen Boadenová a jej zástupca Steve Mitchell.


Informovali o tom dnes svetové tlačové agentúry. Spravodajská stanica BBC na svojej webovej stránke uviedla, že oficiálne oznámenie urobí počas dňa.

Po iba 54 dňoch vo funkcii odstúpil v sobotu nový generálny riaditeľ BBC. Spoločnosť dnes oznámila, že George Entwistle dostane odstupné vo výške ročného platu - 450.000 libier (565.000 eur). BBC to zdôvodnila tým, že Entwistle bude pokračovať v práci pre BBC, vrátane dvoch vyšetrovaní škandálu okolo zneužívania detí.

Predseda predstavenstva spoločnosti BBC Chris Patten sa v nedeľu vyjadril, že BBC potrebuje radikálnu "čistku", ak má prežiť škandál okolo zneužívania detí.

Nepravdivá informácia bola odvysielaná vo večernom spravodajskom programe Newsnight, za čo sa spoločnosť musela ospravedlniť. V programe síce neodznelo meno politika, po internete sa však rýchlo rozšírili fámy, že išlo o Alistaira McAlpinea, konzervatívneho člena Snemovne lordov. Ten rozhorčene akúkoľvek vinu poprel a pohrozil súdnou žalobou. Obeť zneužitia následne priznala, že si zmýlila totožnosť osoby, čo obrátilo rozhorčenie voči BBC. Televízia bola nútená dočasne zastaviť vysielanie investigatívnych reportáží v rámci programu Newsnight.

Od októbra britskou verejnoprávnou televíznou a rozhlasovou spoločnosťou otriasa škandál okolo rozsiahleho zneužívania neplnoletých osôb, ktorého sa mal dopustiť jej pred rokom zosnulý moderátor Jimmy Savile. Polícia v tejto súvislosti vyšetruje až 300 prípadných obetí.

BBC sa stala terčom ostrej kritiky, keď vyšlo najavo, že sa jej vedenie v minulosti snažilo ututlať informácie o vyšetrovaní Savilea. Vinu na seba vzal šéfredaktor Newsnight Peter Rippon, ktorý sa v októbri vzdal funkcie.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články