EÚ je celosvetovým lídrom v boji za zrušenie trestu smrti | Topky.sk

Utorok, 20. august 2019. Meniny má Anabela, zajtra Jana.

EÚ je celosvetovým lídrom v boji za zrušenie trestu smrti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
10.10.2011 15:42

BRUSEL - Európska únia dnes vo vyhlásení pre médiá pripomenula, že 10. október je nielen svetovým, ale aj európskym dňom boja proti trestu smrti, pričom jedným z hlavných cieľov politiky EÚ v oblasti ľudských práv je jeho celosvetové zrušenie.


Európska únia je podľa slov vysokej komisárky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej najväčším darcom pre organizácie a občianske skupiny na celom svete, ktoré bojujú proti zákazu trestu smrti a má v tomto smere vodcovskú pozíciu.

      
"EÚ využíva v snahe o zrušenie trestu smrti všetky dostupné nástroje v oblasti diplomacie, pomoci a spolupráce. Vyzývame krajiny, v ktorých trest smrti aj naďalej platí, aby jeho využívanie postupne obmedzovali a trváme na tom, aby bol vykonávaný v súlade s normami dohodnutými na medzinárodnej úrovni,"
uviedla dnes Ashtonová a dodala, že v dnešnom modernom svete trest smrti už nemá miesto. Ashtonová ako podpredsedníčka Európskej komisie už vo svojom prejave prednesenom v júni 2010 v Európskom parlamente vyhlásila, že úsilie EÚ o zrušenie trestu smrti na celom svete je jednou z jej osobných priorít.
      
EÚ v dnes zverejnenej správe uviedla, že na celom svete možno pozorovať trend smerujúci k zrušeniu trestu smrti. Počet krajín, ktoré zákonom zrušili trest smrti za všetky trestné činy, sa v období rokov 1993-2009 zvýšil z 55 na 97. K decembru 2010 trest smrti v právnych predpisoch alebo v praxi zrušilo 139 krajín, čo sú viac ako dve tretiny.
      
Podľa dostupných údajov 23 krajín alebo území v roku 2010 vykonalo popravy a najmenej 67 udelilo tresty smrti. Na čele tohto zoznamu sú Čína, Irán, Severná Kórea, Spojené štáty americké a Saudská Arábia.
      
Hoci sa využívanie trestu smrti na celom svete dostáva do úzadia, číselné údaje sú stále vysoké. Tam, kde sa stále uplatňuje, existujú závažné problémy s dodržiavaním medzinárodných noriem a štandardov, a to najmä v súvislosti s obmedzením trestu smrti na najzávažnejšie trestné činy, vylúčením možnosti udeliť trest smrti mladistvým páchateľom a so zárukami spravodlivého procesu.
      
EÚ v roku 2010 vydala viacero vyhlásení k trestu smrti, z ktorých sa väčšina týkala jednotlivých prípadov, a poslala veľký počet demaršov proti uplatňovaniu hrdelného trestu. Zrušenie trestu smrti je jednou z priorít v rámci európskeho nástroja pre demokraciu a ľudské práva (EIDHR). Od roku 1994 Európska komisia prostredníctvom EIDHR financovala viac ako 50 projektov na celom svete v objeme vyše 33 miliónov eur.     Dňa 15. júna 2011 bola zverejnená nová výzva na predkladanie návrhov v oblasti opatrení proti trestu smrti, pričom na ich realizáciu sa vyčlenilo sedem miliónov eur. EIDHR sa tým stáva celosvetovo hlavným zdrojom financovania projektov na zrušenie trestu smrti.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články