Pápež vystúpil v Bundestagu, v Berlíne protestovali tisíce ľudí | Topky.sk

Utorok, 23. júl 2019. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Pápež vystúpil v Bundestagu, v Berlíne protestovali tisíce ľudí

Pápež Benedikt XVI.
Pápež Benedikt XVI.
Zdroj: SITA
22.09.2011 19:10

Berlín - Pápež Benedikt XVI. varoval dnes nemeckých poslancov pred politikou bez etického a náboženského rozmeru, pričom pripomenul nacistické excesy z čias druhej svetovej vojny.


Pápežovo vystúpenie v 622-člennom Bundestagu bojkotovalo asi 100 poslancov prevažne z ľavicovej opozície, podľa ktorých bolo v rozpore s odlukou cirkvi od štátu.      

      
"Aj dnes potrebujeme načúvajúce srdce, schopné rozlišovať medzi dobrom a zlom. Len tak nastolíme skutočné právo, ktoré slúži spravodlivosti a pokoju," povedal 84-ročný Benedikt XVI. v zhruba 20-minútovom príhovore.
      
V budove Bundestagu sa pápež stretol aj s predstaviteľmi nemeckej židovskej obce. Na stretnutí hovoril o "vnútornej spriaznenosti" kresťanov a židov, pričom zdôraznil potrebu ďalšieho dialógu a zbližovania oboch náboženstiev.
      
V centre Berlína sa v čase pápežovho prejavu zišli tisíce demonštrantov každého veku, aby protestovali proti pápežovej návšteve. Na bezpečnosť v berlínskych uliciach dohliada asi 6000 policajtov, zatiaľ sa neobjavili informácie o násilných incidentoch.
      
Na proteste organizovanom Zväzom lesbičiek a gejov Nemecka (LSVD) sa zišli aj mnohí ateisti či obete zneužívania zo strany kňazov. Demonštranti niesli transparenty s heslami proti pápežovej návšteve, náboženským dogmám, homofóbii a politickej moci cirkvi.  
      
Večer sa Benedikt XVI. na papamobile presunul na berlínsky Olympijský štadión, kde odslúžil omšu pre zhruba 70.000 veriacich.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články