°C

Sobota, 31. október 2020. Meniny má Aurélia, zajtra Denisa.

Čaputová na konferencii v Mníchove: FOTO Prezidentka hovorila o zodpovednosti lídrov

Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: Facebook - Zuzana Čaputová
16.02.2020 11:10

MNÍCHOV - Demokracia je najmä o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, ktorého obranným valom je právny štát. Na to, aby fungoval, potrebujeme zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať. V prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii to v nedeľu vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.


Išlo o historicky prvú účasť slovenskej hlavy štátu na tomto podujatí. „Prichádzam z regiónu, kde, ak sa pozrieme iba na čísla, sa dnes občania majú lepšie ako kedykoľvek predtým. Stredoeurópske ekonomiky rastú, klesá nezamestnanosť. Je to dôsledok reforiem, ktoré sme za posledných viac ako 30 rokov urobili. Napriek tomu dnes nad strednou Európou visia otázniky o jej smerovaní,“ povedala na úvod prezidentka. Narážala na reálny príspevok strednej Európy k európskej jednote, ako aj na to, či naozaj prispieva k Európe, ktorá chráni.


Celý prejav prezidentky na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii nájdete v našom predošlom článku.


„Čoraz častejšie počúvam otázku, prečo niektoré štáty v regióne popri zvyšovaní životných štandardov zaznamenávajú pokles v tých demokratických. Prečo síce vieme ochrániť naše hospodárstvo, ale prečo s rovnakou vervou nevieme chrániť naše hodnoty,“ zamyslela sa Čaputová. Zdôraznila, že na to nemá univerzálnu odpoveď, ale môže to podľa jej slov súvisieť aj s tým, že „za posledných 30 rokov sme demokraciu aj celý náš pokrok či reformy brali skôr technicky“.

Zuzana Čaputová
Zdroj: FB/Zuzana Čaputová

Ak podľa prezidentky chceme pochopiť, prečo dnes hovoríme o kríze západu, musíme sa v prvom rade pozrieť dovnútra. „A odpovedať si na otázky - čo dnes ako EÚ, či širšie, západ sme, čo nás spája a čo nás ohrozuje? Pre mňa je odpoveď jasná. Sme spoločenstvo hodnôt, ktorého sila závisí od našej schopnosti tieto hodnoty brániť, presadzovať ich a každodenne podľa nich konať,“ uviedla. Tieto hodnoty nie je podľa nej možné ubrániť bez silného právneho štátu. Zodpovednosť v tejto oblasti vidí v troch základných rovinách.

„Prvou rovinou je otázka formálneho nastavenia pravidiel. Zodpovednosť politických lídrov prispieť k tvorbe dobrých zákonov tak, aby garantovali spravodlivosť, istotu a stabilitu,“ zdôraznila. „Po návrate k demokracii sme veľa energie vložili práve do budovania systému spravodlivosti,“ skonštatovala prezidentka, podľa ktorej niektoré jeho časti sú v mnohom "moderné, flexibilné a pomerne progresívne." 

Zuzana Čaputová
Zdroj: FB/Zuzana Čaputová

Napriek tomu podľa Čaputovej dnes krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) čelia viacerým výzvam, ktoré majú spoločné korene v časoch komunistickej totality. Výstižne to možno nazvať defenzívnym formalizmom postkomunistickej justície. Jednoducho kombináciou ignorácie ducha zákona a nedostatku odvahy. Najväčšou výzvou sú stále ľudia, ktorí sú často nositeľmi tohto negatívneho dedičstva,“ myslí si slovenská prezidentka. Funkčná justícia musí preto podľa jej slov stáť na dvoch pilieroch - na nezávislosti a personálnej zodpovednosti.

Druhá rovina zodpovednosti lídrov je osobná, alebo skôr morálna... Ochrana právneho štátu si vyžaduje lídrov, ktorí pochopia, že sebalimitovanie moci je nevyhnutné pre ochranu a fungovanie demokracie a samotnej krajiny. Vyžaduje si schopnosť odolať lákavému zvádzaniu mocou a nahradiť ho posilnením rešpektu voči pravidlám,“ povedala. 

Za tretiu rovinu zodpovednosti lídrov považuje Čaputová rovinu spoločenskú. Všetci podľa jej slov čelíme nárastu populizmu, extrémizmu, či nezodpovednej rétoriky, ktorá "rozdeľuje naše spoločnosti a pomaly relativizuje, spochybňuje či priamo útočí na hodnoty a pravidlá".  

Zuzana Čaputová
Zdroj: FB/Zuzana Čaputová

Zodpovednosťou politických lídrov je nebáť sa prijať jasné a principiálne postoje ku všetkým prejavom extrémizmu a radikalizmu. Byť schopní zastať sa menšín, ochrániť a vyjadriť solidaritu so všetkými, na ktorých dnes extrémisti a populisti útočia. Poukazovať na manipulácie a lži, za ktorými sa často skrývajú prázdne a plané sľuby,“ zdôraznila. Čaputová je presvedčená, že okrem dobrých zákonov či nezávislých súdov je hlavná výzva pre dobré fungovanie právneho štátu v našej západnej komunite rešpekt k pravde.

„Osobitne politickí lídri majú zodpovednosť podporovať rešpekt k pravidlám, nepodľahnúť populizmu a neútočiť na niekoho len preto, že to prináša politické body. Pretože lacné zisky na najbližšie štyri roky so sebou často nesú nenapraviteľné škody pre generácie. Je našou úlohou podporovať a chrániť to, čo je nevyhnutnou súčasťou každej zdravej demokracie -  nezávislé médiá, či občiansku spoločnosť,“ dodala prezidentka s tým, že bez takejto politickej zodpovednosti nebude západ či Európa, ktorá chráni.

Na 56. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa tento rok zúčastňuje niekoľko desiatok lídrov. Ide o jedno z najvýznamnejších stretnutí expertov na bezpečnostnú politiku na svete.


Galéria

Prezidentka Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR, SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články