°C

Nedeľa, 31. máj 2020. Meniny má Petronela, Petrana, zajtra Žaneta.

Lavrov rokoval s Pompeom: Mníchov im umožnil pustiť sa do strategického dialógu

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov.
Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov.
Zdroj: TASR/AP Photo/Pavel Golovkin, Pool
17.02.2020 15:44

MNÍCHOV - Krátke stretnutie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s jeho americkým náprotivkom Mikeom Pompeom, ktoré sa uskutočnilo popri Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, umožnilo prerokovanie celej škály otázok spojených so strategickým dialógom medzi Moskvou a Washingtonom, ako aj s kontrolou zbrojenia. Povedal to v pondelok samotný Lavrov, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.


"Diskutovali sme o viacerých otázkach spojených s celým radom problémov, ktoré sú na programe nášho dialógu - vrátane dialógu strategického," vyjadril sa šéf ruskej diplomacie. Dodal, že išlo o otázky "v kompetencii piatich stálych členov Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov" a ktoré "sa týkajú kontroly zbrojenia". "Dohodli sme sa na pokračovaní špecifického, profesionálneho dialógu o týchto otázkach," opísal Lavrov bez ďalších podrobností závery stretnutia s Pompeom, ktoré sa uskutočnilo ešte minulý piatok. Ruský minister zároveň ocenil náznaky, že Washington "postupuje smerom ku konštruktívnejšiemu prístupu", pokiaľ ide o otázky strategickej stability.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov odmietlo zverejniť detaily o spomínanom rozhovore, uzavrela TASS. Rusko a Spojené štáty viedli rokovania o otázkach strategickej stability naposledy v polovici januára vo Viedni. Vlani vo februári tieto veľmoci odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) po tom, ako sa vzájomne obvinili z jej porušovania.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články