°C

Sobota, 5. december 2020. Meniny má Oto, zajtra Mikuláš.

NBS schválila revolúciu v platbách: Už čoskoro budete mať peniaze na účte do pár sekúnd

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
18.12.2019 15:00

BRATISLAVA - Banková rada Národnej banky Slovenska (NBS) schválila Národný plán zavedenia okamžitých platieb na Slovensku, tzv. instantných platieb, teda ich spracovanie v reálnom čase. Okamžité platby podľa NBS prinesú viaceré benefity pre ľudí aj firmy.


Mali by byť spustené od 1. februára 2022. Národný plán bol vypracovaný v spolupráci NBS, Slovenskej bankovej asociácie, Štátnej pokladnice a Ministerstva financií SR. "Okamžitá platba je taká platba, ktorá je dostupná klientovi banky každý deň v roku, v sobotu, v nedeľu, pracovné dni, sviatky a je pripísaná takáto platba na účet príjemcu do 10 sekúnd od iniciácie platby bankou platiteľa. Takže z hľadiska služieb klientom ide o revolučnú záležitosť," priblížil v utorok guvernér NBS Peter Kažimír.

V súčasnosti je stanovená maximálna suma transakcie na 15.000 eur a od 1. júla 2020 sa táto suma zvyšuje na 100.000 eur. "Slovensko má svoj akčný plán, do ktorého sa zapája aj banková asociácia," doplnil Kažimír s tým, že okamžité platby prinesú viaceré výhody pre klientov, firmy aj verejný sektor.

Peter Kažimír
Peter Kažimír
Zdroj: TASR/Martin Baumann

"Zavedenie okamžitých platieb vyžaduje ich spracovanie v reálnom čase, čo predstavuje nutnosť realizácie významných úprav na strane bankových systémov. Po zohľadnení všetkých týchto skutočností sme si stanovili národný plán. Treba splniť mnoho technologických predpokladov," dodal Kažimír.


Galéria

Ilustračné foto Peter Kažimír

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články