Utorok, 21. september 2021. Meniny má Matúš, zajtra Móric.

Slovensko sa podľa SaS nezapojí do testovania finančnej gramotnosti: Ministerstvo to popiera

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
10.12.2019 18:10

BRATISLAVA - Neobjednanie testovania finančnej gramotnosti PISA 2021 považuje strana SaS za obrovskú chybu. Preto vyzvala šéfku rezortu školstva Martinu Lubyovú (SNS), aby našla prostriedky na testy finančnej gramotnosti v PISA 2021. Odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR poznamenal, že strana zavádza tým, že ministerstvo nemá záujem o testovanie finančnej gramotnosti. Poukázal na to, že už tri uplynulé testovania zahŕňali test finančnej gramotnosti.


Sledovanie finančnej gramotnosti je v testoch PISA iba voliteľné, avšak podľa poslanca Národnej rady SR Branislava Gröhlinga (SaS) by to malo byť spolu s kritickým myslením prioritou pre budúceho ministra. "Slabá finančná gramotnosť vedie ľudí k zadlžovaniu či podľahnutiu finančným podvodníkom. Slabé kritické myslenie navyše vytvára ľudí, ktorí neoverujú fakty a podľahnú dezinformáciám. Aj preto vyzývame ministerku Lubyovú, aby našla prostriedky na testy finančnej gramotnosti v PISA 2021," povedal Gröhling.

Ministerstvo tvrdí, že výsledky predošlých testovaní stále čakajú na záujem zo strany konečných užívateľov. "Napriek tomu ministerstvo prostredníctvom Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania rokuje s OECD o podmienkach, za ktorých by sa mohlo Slovensko zapojiť do testovania PISA vo finančnej gramotnosti aj v roku 2021," uzavrelo ministerstvo.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články