Guterres prijal Čaputovú: Slovensko ocenil ako klimatického ťahúňa | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Guterres prijal Čaputovú: Slovensko ocenil ako klimatického ťahúňa

Zuzana Čaputová a Antonio Guterres
Zuzana Čaputová a Antonio Guterres
Zdroj: SITA/AP Photo/Seth Wenig
26.09.2019 07:20

NEW YORK - Generálny tajomník OSN António Guterres na stredajšom stretnutí so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou ocenil prístup Slovenska ako regionálneho ťahúňa v boji proti klimatickým zmenám. Novinárov o tom po stretnutí informovala samotná Čaputová.


Guterres, ktorý inicioval pondelkový klimatický summit v New Yorku, podľa Čaputovej vyjadril spokojnosť s krokmi SR, ktoré predstavila na klimatickom summite. "Generálny tajomník veľmi ocenil prístup SR ako ťahúňa v regióne," zdôraznila. Obaja sa zhodli na užitočnosti klimatického summitu, keďže podľa Guterresovej požiadavky mali rečníci predstaviť konkrétne riešenia na boj proti klimatickým zmenám.

Zuzana Čaputová a Antonio
Zdroj: SITA/AP Photo/Seth Wenig

Slovenská prezidentka sa v utorok okrem toho stretla aj s predsedom Valného zhromaždenia OSN Tijjanim Muhammadom-Bandem a jedným z najvyššie postavených Slovákov v OSN Jánom Kubišom, ktorý v súčasnosti pôsobí ako osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka OSN pre koordináciu procesu v Libanone. Ten prezidentku informoval okrem iného o situácii na Blízkom východe.

Zuzana Čaputová a Antonio
Zdroj: SITA/AP Photo/Seth Wenig

Prezidentka sa na brífingu vyjadrila aj k procesu reformy OSN, ktorý je podľa nej rozbehnutý. "OSN sa vyvíja, čo je prirodzené. Ale zároveň moja skúsenosť aj z tohto (klimatického) summitu je, že tento formát je veľmi užitočný. Predsa len, je to jediná platforma na to, aby sa krajiny sveta mohli stretnúť, diskutovať, deklarovať svoje hodnoty a zámery," dodala.


Galéria

Zuzana Čaputová a Antonio Zuzana Čaputová a Antonio Zuzana Čaputová a Antonio

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články