°C

Pondelok, 13. júl 2020. Meniny má Margita, zajtra Kamil.

Beblavý nepôjde do koalície s Dobrou voľbou: Je to odnož Smeru, Drucker to odmieta

Zdroj: Topky/Ján Zemiar, Maarty
22.09.2019 18:13

BRATISLAVA – V dnešnej diskusnej relácii sa stretli lídri dvoch nových politických strán. Miroslav Beblavý, programový líder koalície PS/SPOLU, vylúčil spoluprácu s lídrom strany Dobrá voľba Tomášom Druckerom. Podľa neho nie je možné byť vo vláde s dcérskou odnožou Smeru. Drucker odmietol, že by bol odnožou Smeru.


Mimoparlamentná koalícia PS/SPOLU nevidí novovznikajúcu politickú stranu Tomáša Druckera Dobrá voľba ako možného partnera v budúcej vláde. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol predstaviteľ koalície a poslanec parlalemtu Miroslav Beblavý. Zároveň vylúčil spoluprácu so stranami Smer, ĽSNS a SNS. Dobrú voľbu vníma ako „dcérsku odnož“ strany Smer. Drucker prípadnú spoluprácu s koaličným Smerom nepotvrdil, ani nevylúčil.

Drucker odmieta, že by bol odnožou Smeru

Beblavý vylúčil spoluprácu aj s odnožami Smeru a Druckerovu Dobrú voľbu nepovažuje za stranu, ktorá by chcela Slovensko zmeniť zásadne a preto ju nevidí ako partnera. Naopak, povolebnú spoluprácu si vie predstaviť s KDH, Za ľudí, ale aj so SaS a OĽaNO. Drucker odmietol Beblavého obvinenia, že jeho strana je odnožou Smeru. „Boli ste štátnym tajomníkom v čase, keď vrcholila kauza Gorila,“ povedal Beblavému. „A vy mi dnes hovoríte, že som bol súčasťou Smeru? Nevidím nič zlé na tom, že som sa v Smere snažil niečo urobiť,“ reagoval.

Beblavý nepôjde do koalície
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Tomáš Drucker tvrdí, že sa v rámci spolupráce nevyhraňuje. „Presne toto je niečo, čo si myslím, že súčasnej politickej scéne vôbec neprospieva, to triedenie, to zasievanie toho, že jeden nadáva na jednu stranu, druhý na druhú stranu. To je živná pôda pre extrémizmus. Ja som z toho smutný a sklamaný, že si to neuvedomujú aj vaše tábory, že toto k ničomu neprospieva,“ komentoval postoj Beblavého.

Nie sme napojení na nikoho

Beblavý zároveň uviedol, že k zmene k lepšiemu podľa Beblavého na Slovensku nedôjde, pokiaľ bude štát ovládaný ľuďmi, ktorí neslúžia verejnému záujmu, ale súkromnému. „Dlhodobo hovoríme, že ten, kto chce na Slovensku bod zlomu, ten musí vylúčiť spoluprácu s týmito stranami. So stranou Smer-SD, so SNS, ale ani so stranami, ktoré sú napojené na tieto štruktúry sa táto zmena urobiť nedá,“ povedal Beblavý.

Beblavý nepôjde do koalície
Zdroj: Topky/Maarty

Drucker odmieta obvinenia Beblavého, že je napojený na oligarchické či iné štruktúry. „A ako bola financovaná strana Sieť? Vy ste sa nikdy nestretli s pánom Baranom, nie?“ opýtal sa Beblavého. Beblavý povedal, že Sieť bola financovaná z úveru.

Zhodli sa v zdravotníctve

Drucker tvrdí, že sa s PS/Spolu zhodne v mnohých bodoch programu v zdravotníctve. „Prečítal som si váš program a musím povedať, že je tam strašne veľa vecí, ktoré akoby ste si skopírovali od nás,“ povedal. Odlišný pohľad majú napríklad na privatizovanie nemocníc, ktoré Beblavý kritizuje.

Tomáš Drucker
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Beblavý by bol politicky za to, aby na Slovensku fungoval tzv. imperatívny mandát. Ústavne to však podľa neho "nie je cesta". Drucker si myslí, že pre ľudí a pre krajinu je dôležitejšie, čo pre nich poslanci urobia a či si udržia hodnotový rámec, preto s takýmto typom mandátu stotožnený nie je.

Ochrana životného prostredia

V rámci témy ochrany životného prostredia by Beblavý pridal k agende Ministerstva životného prostredia SR agendu energetiky a lesov. Malo by podľa neho zabezpečiť to, aby Slovensko primeranou mierou prispelo k zastaveniu klimatickej zmeny. Drucker ekologickú tému považuje tiež za dôležitú, ale podľa jeho slov by sa pri nej mali vnímať aj sociálno-hospodárske záujmy krajiny.

Obaja politici si myslia, že opatrenia, ako sú napríklad vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, sú prospešné, ale potrebovali by revíziu. Beblavý mieni, že balíčky odvádzajú pozornosť od zdravotníctva a školstva, ktoré na Slovensku treba zlepšiť. Balíčky by bolo potrebné podľa jeho názoru odborne prehodnotiť. Takéto opatrenia však podľa jeho slov nemôžu byť súčasťou politického boja. Voči obedom zadarmo pre všetky deti má výhrady aj Drucker. „Možno myšlienka nebola zlá, ale nebolo to vôbec ekonomické, vôbec zdravé,“ dodal.


Galéria

Tomáš Drucker

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články