Piatok, 14. máj 2021. Meniny má Bonifác, zajtra Žofia.

Liberáli čakajú na Galkove kroky: Parlamentná matematika je platná, znie z SaS

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
21.09.2019 08:45

BRATISLAVA - Nový termín voľby podpredsedu parlamentu ešte nie je stanovený. Uviedol to hovorca NR SR Tomáš Kostelník. Zdôvodnil to tým, že poslancami alebo príslušným poslaneckým klubom nebol doručený návrh nového kandidáta.


Jeden post podpredsedu parlamentu na základe výsledkov z parlamentných volieb patrí strane Sloboda a Solidarita. Doteraz bola podpredsedníčkou jej členka Lucia Ďuriš Nicholsonová, tá však odišla do Európskeho parlamentu. SaS navrhla za podpredsedu Ľubomíra Galka. Jeho kandidatúru poslanci vo štvrtok 12. septembra neschválili.


Čítajte aj: Galkova platforma reaguje na krízu v SaS! Sulík má vraj plán, ako ich dostať z kandidátky


Podľa volebného poriadku o hlasovaní a voľbách NR SR sa opakovaná voľba nekoná, ak bol na funkciu navrhnutý len jeden kandidát, ktorý z dôvodu, že nezískal potrebnú väčšinu hlasov, nebol zvolený. V takom prípade sa vykonajú nové voľby na základe podaných písomných návrhov kandidátov. "K dnešnému dňu však nebol takýto návrh kandidáta zatiaľ poslancami alebo príslušným poslaneckým klubom doručený, aby mohla byť uskutočnená nová voľba," uviedol Kostelník.

Ľubomír Galko
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Parlamentná matematika je platná

SaS reaguje, že čakajú, či sa Galko bude chcieť opätovne uchádzať o post podpredsedu parlamentu. „Ak by prejavil záujem, musíme sa potom na túto tému stretnúť v poslaneckom klube. Vzhľadom na momentálne napätie vo vnútri strany očakávam, že sa k tomu vyjadrí aj samotný predseda. Stále si však myslíme, že parlamentná matematika z volieb v roku 2016 je platná a tento post patrí SaS. Veríme, že koaliční poslanci sa nebudú správať v rozpore s týmito dohodami, ako to predviedli na aktuálnej schôdzi," povedal poslanec NR SR za SaS Martin Klus.

Martin Klus
Martin Klus
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podpredsedov národnej rady volí a odvoláva národná rada v tajnom hlasovaní nadpolovičnou väčšinou všetkých poslancov.


Galéria

Ľubomír Galko
Ľubomír Galko Martin Klus

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články