°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Čaputová navštívi Varšavu: Privíta ju poľský prezident Duda

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Martin Baumann
15.07.2019 07:35

VARŠAVA - Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová bude v pondelok rokovať s poľským kolegom Adrzejom Dudom. Ten ju privíta predpoludním na nádvorí Prezidentského paláca vo Varšave a následne budú rokovať "medzi štyrmi očami".


Po bilaterálnom rokovaní absolvujú plenárne rokovanie delegácií pod vedením hláv oboch štátov. Stretnutie s Dudom ukončí spoločným slávnostným obedom za účasti predsedov oboch komôr parlamentu, Marekom Kuchciňským a Stanislawom Karczewským, a tlačovou konferenciou prezidentov. Čaputová popoludní položí na Námestí Józefa Pilsudského v centre hlavného mesta kvety k pamätníku Hrobu neznámeho vojaka.

Symbolický pomník vznikol po prvej svetovej vojne a je venovaný neznámym vojakom, ktorí obetovali svoje životy v bojoch za nezávislosť Poľska. Najväčšie námestie v poľskej metropole dostalo svoje pomenovanie po poľskom maršalovi, revolucionárovi a štátnikovi Józefovi Pilsudskom, ktorý sa začiatkom 20. storočia zaslúžil o formovanie slobodného Poľska. Následne sa slovenská prezidentka stretne aj s predsedom vlády Poľska Mateuszom Morawieckým.

Čaputová návštevou Poľska uzatvára svoje nástupné turné po susedných partnerských krajinách Slovenska v skupine Vyšehradskej štvorky (V4). Čaputovej predchodca Andrej Kiska navštívil naposledy Poľsko pri svojej rozlúčke 15. mája. Slovenská prezidentka svoju prvú návštevu Poľska od nástupu do úradu zakončí v pondelok neskôr popoludní a odcestuje na Slovensko.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články