Pellegrini sa na úrade vlády stretol so šéfom Európskej rady Tuskom: Toto bolo cieľom diskusie | Topky.sk

°C

Nedeľa, 8. december 2019. Meniny má Marína, zajtra Izabela.

Pellegrini sa na úrade vlády stretol so šéfom Európskej rady Tuskom: Toto bolo cieľom diskusie

Donald Tuska a Peter Pellegrini
Donald Tuska a Peter Pellegrini
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák
14.06.2019 13:00

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa v piatok na pracovnom rokovaní na úrade vlády v Bratislave stretol s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Potvrdil to úrad vlády.


Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa stretli vo štvrtok (13. 6.) v Budapešti na neformálnom pracovnom stretnutí. Cieľom bolo diskutovať o spoločných kandidátoch na vysoké posty v Európskej únii (EÚ), aby mala V4 spoločné stanovisko na samite, ktorý sa uskutoční v Bruseli 20. – 21. júna. Český premiér Andrej Babiš po stretnutí vyhlásil, že V4 nemá kandidáta na post šéfa Európskej komisie (EK). 

Donald Tuska a Peter
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Podľa hovorcu maďarského premiéra Bertalana Havasiho predsedovia vlád V4 sa v Budapešti dohodli, že na budúcotýždňovom samite EÚ budú prezentovať spoločný postoj tak v personálnych, ako aj v ďalších záležitostiach. "Krajiny V4 podporujú na vedúce pozície v EÚ kandidátov, ktorí disponujú patričnými skúsenosťami, sú dobre pripravení a ctia si národy strednej Európy, pričom si ctia aj vyšehradskú spoluprácu. Očakávaním teda je, že pri spoločných európskych rozhodnutiach zohľadnia aj stredoeurópske hľadiská a záujmy," zhrnul závery schôdzky Havasi.

Donald Tuska a Peter
Zdroj: TASR – Jaroslav Novák

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií EÚ má byť súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Babiš túto informáciu neskôr dementoval. Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že Maroš Šefčovič je len jedným z kandidátov, ktorého nomináciu na post predsedu Európskej komisie podporujú krajiny V4. Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.


Galéria

Donald Tuska a Peter Donald Tuska a Peter Donald Tuska a Peter

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články