°C

Piatok, 28. február 2020. Meniny má Zlatica, zajtra Radomír.

V Budapešti sa neformálne stretli premiéri V4: Rokujú o postoch v EÚ

Premiéri krajín V4 na stretnutí v Budapešti
Premiéri krajín V4 na stretnutí v Budapešti
Zdroj: SITA/MTI/Hungarian Prime Minister's Press Office via AP
13.06.2019 12:49

BUDAPESŤ - Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pricestovali vo štvrtok do Budapešti na neformálne pracovné stretnutie, povedal agentúre MTI hovorca predsedu maďarskej vlády Bertalan Havasi.


Na schôdzku usporiadanú v sídle úradu premiéra Viktora Orbána v niekdajšom karmelitánskom kláštore na budínskom Hradnom vrchu pricestovali český premiér Andrej Babiš, predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini. Podľa Havasiho slov je cieľom stretnutia zladiť postoje krajín V4 v aktuálnych otázkach Európskej únie.

Úrad maďarskej vlády uviedol, že po schôdzke neusporiadajú tlačovú konferenciu. Orbán na Facebooku zverejnil dve fotografie - na prvej čaká pred kláštorom na Babiša vystupujúceho z auta a na druhej ukazuje českému ministerskému predsedovi panorámu Budapešti z balkóna svojho úradu.

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií v Európskej únii má byť súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. Babiš túto informáciu neskôr dementoval. Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že Šefčovič je len jedným z kandidátov, ktorého nomináciu na post predsedu Európskej komisie podporujú krajiny Vyšehradskej štvorky.

Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články