°C

Sobota, 29. február 2020. Meniny má Radomír, zajtra Albín.

Čaputovej tím je už takmer kompletný! FOTO Budúca prezidentka zverejnila ďalšie mená

Zdroj: TASR/Michal Svítok, FB/Z.Č.
05.06.2019 13:55

BRATISLAVA - Budúca prezidentka Zuzana Čaputová prezradila ďalšie mená. Tentokrát ide o siedmich poradcov, ktorí jej počas jej funkčného obdobia budú radiť v rôznych oblastiach. Patria medzi nich známe mená ako Martin Burgr, právnik Peter Kubina či europoslanec Michal Šimečka.


Budúca prezidentka Zuzana Čaputová postupne predstavuje svoj prezidentský tím. Dnes na sociálnej sieti zverejnila ďalších sedem mien, ktoré jej budú radiť v rôznych oblastiach. Novinkou bude špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín, v ktorom budú pôsobiť priamo zástupcovia a zástupkyne národnostných menšín. O tom sa však dozvieme neskôr.

Sedem nových mien

Medzi siedmimi menami sú známe aj menej známe tváre. „Dovoľte, aby som vám predstavila ďalšiu skupinu ľudí, ktorí budú v mojej blízkosti a budú mi radiť v kľúčových oblastiach. Teším sa, že v sociálnej oblasti mi bude radiť pani Zuzana Kusá, ktorá je naslovovzatou odborníčkou,“ napísala. Okrem životného prostredia a sociálnych tém je jej prioritou aj právo a spravodlivosť, kde sa okrem iných odborníkov a odborníčok bude radiť s Radovanom Palom, ktorý pôsobí v Progresívnom Slovensku, a Petrom Kubinom.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

„V témach zahraničnej politiky a bezpečnostnej politiky mi bude radiť pán Peter Bátor, ktorý viedol odbor zahraničnej politiky už počas pána prezidenta Kisku a v mojom tíme bude pôsobiť na poste poradcu. V otázke európskej politiky sa budem radiť s Michalom Šimečkom,“ uviedla Čaputová. Šimečka je zároveň novým europoslancom zvoleným za stranu PS, z ktorej pochádza aj prezidentka. Čaputová čelila v jednej z diskusií aj otázke, či tým neporuší nadstraníckosť. Odpovedala, že ide len o pomoc a nadstraníckosť bude zachovaná. Upozornil na to Pellegrini, ktorý bol rád, že prijala jeho pomoc na vyváženie poradcovského tímu. 


Rozruch okolo inaugurácie Čaputovej: Niektorí hostia ju prekvapili, pozrite si celý ZOZNAM


Novinka na záver týždňa

V oblasti komunikácie bude poradcom Martin Burgr, ktorý viedol jej komunikáciu už počas kampane. „Som rada, že tím poradcov pre oblasť vnútornej politiky posilní aj Vladimír Talian, ktorý bol v minulosti aj poradcom pani ministerky Žitňanskej,“ napísala Čaputová a na záver prekvapila novinkou, o ktorej bude bližšie hovoriť koncom týždňa. „Novinkou, ktorá tu doteraz nebola a čoskoro o nej prezradím viac, je špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín, v ktorom budú pôsobiť priamo zástupcovia a zástupkyne národnostných menšín. Bude mi cťou im načúvať, pretože chcem byť prezidentkou všetkých ľudí, ktorí na Slovensku žijú,“ dodala.

Čaputovej tím je už
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Zuzana Kusá – poradkyňa pre sociálnu oblasť

Slovenská sociologička, venujúca sa verejnému akademickému výskumu a výuke v oblasti sociológie. V súčasnosti pracuje pre Sociologický ústav SAV. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým témam vzdelávania, chudoby a sociálneho vylúčenia. Od roku 1992 pracuje ako samostatná vedecká pracovníčka SAV.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Je spoluautorkou monografie „Politická zmena v spoločenskej rozprave” (1997), editorkou viacerých zborníkov a autorkou štúdií, publikovaných najmä v časopise „Sociológia” a v domácich i zahraničných zborníkoch. V roku 2017 vydala monografiu „Škola nie je pre všetkých”, v ktorej analyzuje každodenné podoby vzdelávania v triedach základných škôl, ktoré navštevujú aj deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami a deti patriace k viditeľným menšinám.

Peter Bátor – poradca pre zahraničnú politiku, bezpečnosť a obranu

Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu na Univerzite Mateja Bela. Takmer 20 rokov sa profesionálne venuje zahraničnej, medzinárodnej a bezpečnostnej politike. Pôsobil ako expert, poradca a diplomat na ministerstve obrany, ministerstve zahraničných vecí a v Stálej delegácii Slovenskej republiky pri NATO.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

V rámci krátkodobých pobytov má skúsenosť z Afganistanu, Iraku, Kosova či Blízkeho Východu. Od roku 2015 pôsobí v Kancelárii prezidenta ako expert na bezpečnosť, neskôr riaditeľ odboru zahraničnej politiky. V rámci odbornej činnosti je aktívny aj v mimovládnom sektore. Prednáša na stredných a vysokých školách na témy bezpečnosti či medzinárodnej politiky a školí odborníkov štátnej správy a bezpečnostných zložiek v zahraničí.

Peter Kubina – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti

Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v roku 2005 a advokátom je od začiatku roka 2009. V súčasnosti je vedúcim partnerom bratislavskej pobočky medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons, ktorá je najväčšou právnickou firmou na svete. Je špecialistom na ústavné právo a riešenie sporov v širokom spektre právnych oblastí, bankové a finančné právo.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Pred Ústavným súdom zastupoval viacero významných prípadov, ako napríklad nevymenovanie generálneho prokurátora, zrušenie Mečiarových amnestií či spory týkajúce sa ochrany slobody prejavu, slobody médií, ochrany vlastníckeho práva a práva na spravodlivé súdne konanie. Popri svojej právnej praxi pôsobí aj ako externý prednášajúci na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v oblasti ústavného práva.

Radovan Pala – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti

Štúdium na Právnickej fakulte UK v Bratislave, počas ktorého absolvoval študijné pobyty na Karlovej Univerzite v Prahe a Freie Universität v Berlíne, ukončil v roku 1999. V roku 2003 získal summa cum laude titul LL.M. na právnickej fakulte Rijksuniversiteit v Groningene v odbore medzinárodné obchodné právo. Je zakladajúcim managing partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing, ktorá sa od založenia v roku 2004 stala jednou z najväčších medzinárodných kancelárií pôsobiacich na slovenskom trhu.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Je spoluautorom monografie „Cezhraničné fúzie“, ako aj rozsiahleho komentára k slovenskému Obchodnému zákonníku. Podieľal sa na príprave legislatívy obmedzujúcej pôsobenie tzv. schránkových spoločností. Bol aktívnym členom pracovných skupín, ktoré pripravili viacero významných noviel v oblasti obchodného a konkurzného práva, vrátane obmedzenia zneužívania reštrukturalizácií a zavedenia novej úpravy osobného bankrotu.

Vladimír Talian – poradca pre vnútornú politiku

V rokoch 1998 a 2003 pracoval na občianskych kampaniach „Volím, teda som” a „Nie je nám to jedno”, prostredníctvom združenia Hlava 98 pomáhal demokratickej opozícii v Bielorusku. Roky pôsobil v rozhlase, v roku 2006 sa stal šéfom Rozhlasovej rady Slovenského rozhlasu, pracoval v Rádiu_FM. Bol poradcom ministerky spravodlivosti a poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej. Ako komunikačný stratég pomáhal v primátorských voľbách vtedajšiemu kandidátovi Matúšovi Vallovi.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Martin Burgr – poradca pre komunikáciu

Vyštudoval politológiu a mediálne štúdiá na Masarykovej univerzite v Brne v roku 2016, kde počas štúdia učil predmet zameraný na argumentáciu a kritické myslenie. V minulosti viedol Slovenskú debatnú asociáciu a aktívne súťažil v argumentácii. V roku 2010 sa stal najlepším rečníkom Slovenskej debatnej ligy.

Čaputovej tím je už
Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

Je zakladateľom Akadémie kritického myslenia a jeho školeniami komunikácie prešlo niekoľko stoviek ľudí v rámci univerzity a biznisu. Od roku 2015 pôsobil ako asistent poslanca NR SR. Neskôr bol zodpovedný za komunikáciu v kampani Matúša Valla, terajšieho primátora Bratislavy, a viedol komunikáciu v kampani Zuzany Čaputovej, zvolenej prezidentky SR.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články