Voľba kandidátov na ÚS: Kiska nevymenuje ani jedného sudcu, poslanci si musia splniť povinnosť | Topky.sk

Štvrtok, 20. jún 2019. Meniny má Valéria, zajtra Alojz.

Voľba kandidátov na ÚS: Kiska nevymenuje ani jedného sudcu, poslanci si musia splniť povinnosť

Vypočutie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Vypočutie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR
Zdroj: SITA/Jana Birošová
22.05.2019 10:43

BRATISLAVA - Poslanci si dnes zopakovali voľbu kandidátov na ústavných sudcov, keďže včera nezvolili dostatočný počet. Ani dnes sa to celkom nepodarilo. Poslanci sa zhodli len na jednom mene. Prezident Andrej Kiska uviedol, že nevymenuje ani jedného kým si poslanci nesplnia povinnosť. Koalícia to nevidí tragicky, opozícia považuje dnešnú voľbu za hanbu. Smer obvinil Kisku z politikárčenia. Nasledovať by teda mala štvrtá voľba. Zatiaľ nie je isté, či ju poslanci stihnú do letnej prestávky.


Poslanci včera v tajnej voľbe zvolili troch kandidátov na ústavných sudcov - Martina Vernarského, ktorý získal najviac hlasov, Mareka Tomašoviča a Pavla Boroňa. Dnes zvolili poslanci štyri ďalšie mená. Prezident Kiska uviedol, že ústavných sudcov nevymenuje, kým si poslanci nesplnia povinnosť. ÚS nie je ani po viac ako troch mesiacoch plne obsadený. 

Aktualizácia 16:25 Danko rešpektuje rozhodnutie prezidenta

Predseda parlamentu Andrej Danko rešpektuje rozhodnutie nevymenovať nových ústavných sudcov. Dohody v koalícii sa podľa neho nerodia ľahko. Dodáva, že zodpovednosť v tejto situácii má okrem koalície aj opozícia a prezident. Podľa vlastných slov sa bude snažiť, aby ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov bola na júnovej schôdzi.

Nevymenovať ústavných sudcov je podľa Danka právom prezidenta. Pripomína, že nikdy sa nepodarilo vybrať všetkých ústavných sudcov na prvýkrát. „Myslím si, že prezidentská kancelária má v tomto momente dostatočný počet kandidátov na to, aby obsadila ďalšie miesta na Ústavnom súde, ale, samozrejme, rešpektujem rozhodnutie prezidentskej kancelárie a urobím všetko pre to, aby sme v ďalších kolách zvolili potrebný počet,“ uviedol s tým, že Ústavný súd SR je funkčný a treba sa sústrediť na "skutočné a vážne problémy, ktoré trápia túto spoločnosť".

Voľba kandidátov na ÚS:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Konsenzus v koalícii sa podľa šéfa parlamentu nerodí ľahko, upozorňuje tiež na rokovania v opozícii. "Garantujem vám, že opozičné strany si nesadli ani raz spolu a zodpovedne k výberu ústavných sudcov. Odmietam, aby táto zodpovednosť bola dávaná len vo vzťahu k nám. Vyriešili sme v minulosti iks problémov, ktoré ľudia nevnímali a brali ich ako samozrejmosť," pripomenul s tým, že zodpovednosť je aktuálne na pleciach opozície, koalície, ale aj prezidentskej kancelárie. "Ak bude každý vidieť len svoje, tak ústavní sudcovia nebudú zvolení nikdy," doplnil.

Danko ešte nevedel povedať, kedy bude ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov. "Pokúsim sa to zosúladiť, aby sme to stihli k júnovej schôdzi. Musíme sa poučiť z tých procesov a chýb, ktoré vznikajú v procese voľby," pripomenul.

Aktualizácia 15:59 Na rade je hlava štátu

Poslanci prezidentovi nateraz poslali 12 mien kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Rad je na hlave štátu. V reakcii na slová Andreja Kisku, že vymenuje ústavných sudcov, až keď bude mať potrebný počet kandidátov, to povedala hovorkyňa koaličnej strany Most-Híd Klára Debnár.

"Na stole má kvalitných kandidátov, ak si splní svoju povinnosť, Ústavný súd čoskoro môže mať desiatich ústavných sudcov. Parlamentná história sa opakuje. Rokovania v súvislosti s voľbou ústavných sudcov ani dnes nie sú jednoduchšie ako počas vlády Ivety Radičovej," skonštatovala.

Aktualizácia 14:32 Kiska politikárči, uviedol Smer

Národná rada SR podľa Smeru umožnila svojimi voľbami prezidentovi Kiskovi vybrať ďalších sudcov Ústavného súdu SR, on však uprednostňuje politikárčenie a vlastné ambície pred záujmami krajiny. V reakcii na Kiskove slová, že vymenuje ústavných sudcov, až keď bude mať potrebný počet kandidátov, uviedol to vedúci tlačového oddelenia Smeru Ján Mažgút.

„Prezident Kiska mal plné ústa vzletných slov o tom, ako je potrebné čo najskôr sfunkčniť Ústavný súd. NR SR mu svojimi voľbami umožnila vybrať ďalších sudcov, ale on uprednostňuje politikárčenie a vlastné ambície pred záujmami tejto krajiny,“ povedal Mažgút.

Aktualizácia 14:25 Poslanci hazardujú s ochranou práv občanov

Uvádza to organizácia Via Iuris v reakcii na opakovanú voľbu kandidátov na post ústavných sudcov, ktorá sa skončila neúspešne. Via Iuris sa tiež domnieva, že zákonodarcovia mali dostatok času na spoločné rokovanie a dohodu. „Poslanci parlamentu ani v treťom kole nezvolili potrebný počet kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Z 24 uchádzačov bolo jednoznačne možné zvoliť 10 vhodných kandidátov. Naďalej teda hrozí, že ústavný súd nebude môcť prijímať rozhodnutia o najzávažnejších prípadoch - napríklad o protiústavnosti zákonov alebo o platnosti volieb. Budú sa zároveň ešte viac predlžovať prieťahy pri rozhodovaní o ochrane práv bežných občanov,“ uviedli právnici z Via Iuris.

Voľba kandidátov na ÚS:
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Podľa organizácie mali poslanci dosť času na to, aby našli vhodných uchádzačov. „Je nepochopiteľné, čo bráni časti poslancov NR SR, aby zvolili potrebný počet kandidátov na sudcov ústavného súdu. Je namieste pýtať sa, na čo časť poslancov čaká a za akých okolností sú ochotní zvoliť potrebný počet kandidátov. Ide o pokračujúci mimoriadne nezodpovedný prístup časti poslancov parlamentu, ktorý vážne ohrozuje ochranu práv občanov a právneho štátu. V tejto situácii je podľa nás neakceptovateľné nezvoliť potrebný počet kandidátov,“ uviedla Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.

Aktualizácia 13:43 Opozícia považuje výsledky voľby za hanbu

Opoziční poslanci sa zhodli, že výsledok voľby je hanba. Parlament si podľa nich nedokázal splniť svoju povinnosť a ponúknuť prezidentovi dostatočný počet kandidátov. „Je neuveriteľné, že všetci deklarujú, že chcú zvoliť sedem kandidátov, nechcú to naťahovať, a napokon zvolia jedného kandidáta,“ podotkol poslanec OĽaNO Ján Marosz. Podobný názor má aj predseda Sme rodina Boris Kollár. Tvrdí, že koalícia zámerne taktizovala, aby mohla tvrdiť, že obštrukcie sú na strane prezidenta.

Aktualizované 13:42 Poslanec Jaroslav Paška nepovažuje neúspešnú voľbu za dobrú vizitku. Problém nevidí v nedostatku dobrých kandidátov, ale v tom, že sa koalícia a opozícia nezhodujú na menách. Prezident má podľa neho právo rozhodnúť tak, ako usúdi. Paška si tiež myslí, že ÚS v súčasnosti funguje, hoci nie naplno.

Atmosféra počas tretieho kola
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Aktualizované 13:33 Kiska si má robiť svoju prácu. Naznačil to predseda Mosta-Híd Béla Bugár v súvislosti s tým, že prezident po minulej voľbe ústavných sudcov vymenoval z ôsmich ponúknutých kandidátov iba troch. To, že na ÚS SR nie je plný počet sudcov, nie je podľa Bugára problém. „Nič sa nestane, nie je to katastrofa,“ povedal Bugár s tým, že aj v minulosti bolo na ÚS menej ako 13 sudcov. Tvrdí však, že to nie je dobré. 

Aktualizované 12:30 Kiska ústavných sudcov nevymenuje

Prezident Andrej Kiska vymenuje ďalších sudcov Ústavného súdu SR, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava. V stredu po opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov to uviedol prezidentov hovorca Roman Krpelan.

Voľba kandidátov na ÚS:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

„Prezident Andrej Kiska pred mesiacom pri menovaní troch sudcov Ústavného súdu povedal, že sa rozhodol pre núdzové a výnimočné riešenie, aby zabezpečil riadny chod ústavných orgánov, a ďalších sudcov vymenuje, až keď poslanci doplnia potrebný počet kandidátov tak, ako to od nich vyžaduje ústava,“ povedal Krpelan s tým, že parlament si opäť nesplnil svoju povinnosť a nezvolil desiatich kandidátov na ústavných sudcov. Národná rada posiela prezidentovi SR štyroch kandidátov na ústavných sudcov.

Aktualizované 11:48 Nová (štvrtá) voľba

„Vzhľadom na to, že nebol zvolený potrebný počet mien, vyhlási sa nová voľba,“ uviedol Hrnčiar a ukončil schôdzu. Poslancov tak čaká štvrté kolo výberu. 

Aktualizované 11:46 V tajnej voľbe hlasovalo 141 poslancov. Z hlasovacích lístkov bolo šesť neplatných a 135 platných. Poslanci zvolili len jedného kandidáta - Patrika Palšu. 

Aktualizované 11:35 Momentálne ešte stále prebieha v parlamente tajné hlasovanie.

Aktualizované 11:33 Po vyhlásení výsledkov hlasovania o kandidátoch na ústavných sudcov sa skončí 45. schôdza parlamentu. Poslanci totiž schválili návrh podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara.

Zvoliť sedem kandidátov na ústavných sudcov je povinnosťou poslancov 

Zvoliť ďalších siedmich kandidátov na ústavných sudcov je základnou povinnosťou Národnej rady SR. V stredu to pri príležitosti menovania sudcov okresných súdov pripomenul prezident SR Andrej Kiska. „Úprimne sa priznám, že som prestal rozumieť tomu, čo sa dnes v Národnej rade v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov odohráva. Chcel by som niekoľkýkrát pripomenúť, že je základnou povinnosťou poslancov Národnej rady zvoliť ďalších siedmich kandidátov na Ústavný súd,“ vyhlásil prezident.

Voľba kandidátov na ÚS:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Bol by som rád, keby sa to divadlo skončilo

Predseda poslaneckého klubu koaličnej SNS Tibor Bernaťák verí, že dnes sa podarí poslancom NR SR zvoliť ďalších kandidátov na ústavných sudcov. Dúfa, že zvolia viac ako jedného. Povedal to pred novinármi pol hodiny pred voľbou kandidátov na ústavných sudcov. Ako dodal, je možné, že sa stihnú predstavitelia koalície stretnúť aj s opozíciou.

Tibor Bernaťák
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

„Idem za predsedami koaličných poslaneckých klubov a budeme sa rozprávať,“ uviedol. Ku konkrétnym kandidátom sa však nevyjadril, či majú podporu koalície. Dodal, že poslanecké kluby rokujú priebežne. Nemyslí si, že rokovania s opozíciou sú na poslednú chvíľu. „Kuloárne rokovania prebiehajú stále,“ dodal.

Bernaťák by bol rád, keby sa toto "divadlo" okolo voľby ústavných sudcov skončilo. „Bol by som rád, keby to tak bolo, ale som realista a neviem, ako to dnes dopadne, či budú zvolení všetci kandidáti, netrúfnem si to povedať,“ vyjadril sa. Poslanec volí tajne a tento proces sa podľa neho nedá ovplyvniť. „Nemôžem dať ruku do ohňa, že aj keby sme sa zhodli na kandidátovi, že bude zvolený,“ podotkol. Zároveň vyhlásil, že "má taký dojem, že občan tomu už nerozumie". Je presvedčený, že najlepšie je sadnúť si za rokovací stôl aj s prezidentom a situáciu vyriešiť. „Lenže, bohužiaľ, asi to možné nie je,“ uzavrel Bernaťák.

Poslanci zatiaľ zvolili tri mená

Z požadovaných desiatich kandidátov zvolili len troch. Pavol Boroň získal 76 hlasov poslancov, Martin Vernarský získal 113 hlasov a Marek Tomašovič 91 hlasov. Opakovaná voľba bude o 11:00. Podľa člena ústavnoprávneho výboru môže mať Tomašovič u prezidenta problém. „Na zvyšných dvoch vypočúvaniach sa nezúčastnil a zástupcovia Kancelárie prezidenta sa vyjadrovali veľmi rezolútne, že uchádzač sa musí vypočutia zúčastniť,“ uviedol poslanec.

Voľba kandidátov na ÚS:
Zdroj: NR SR

Zo 138 hlasovacích lístkov bolo odovzdaných 11 neplatných. Na ústavnom súde je neobsadených šesť kresiel. Dnes budú poslanci voliť spomedzi 21 kandidátov. Medzi nimi je exšéf strany Sieť Radoslav Procházka, ďalej Patrik Palša, Vieroslav Júda, Monika Jurčová. Katarína Čechová, Ladislav Duditš, Anton Dulak, Libor Duľa, Michal Ďuriš, Dagmar Fillová, Boris Gerbery, Martina Jánošíková, Eva Kováčechová, Štefan Kseňák, Michal Matulník, Peter Melicher, Soňa Mesiarkinová, Edita Pfundtner, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka a Robert Šorl.


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: SITA, TASR
VIDEO: Topky/Jakub Kotian

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články