Slovensko si pripomína pamiatku Štefánika: Podľa politikov potrebujeme takúto osobnosť aj dnes | Topky.sk

°C

Pondelok, 20. január 2020. Meniny má Dalibor, Sebastián, zajtra Vincent.

Slovensko si pripomína pamiatku Štefánika: Podľa politikov potrebujeme takúto osobnosť aj dnes

Milan Rastislav Štefánik
Milan Rastislav Štefánik
Zdroj: REPROFOTO ARCHÍV TASR
04.05.2019 14:45

BRATISLAVA – Slovenská republika má obrovské šťastie, že sa môžeme oprieť o odkaz Milana Rastislava Štefánika. Ide o odkaz milovať svoju vlasť, vedieť pre ušľachtilé ciele a prospech svojho národa získať spojencov, ale aj myslieť a konať pre dobro vlasti, ale i pre celé ľudstvo. V sobotu to na celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia smrti M. R. Štefánika na Bradle povedal prezident SR Andrej Kiska.


Kiska pripomenul, že Štefánik žil krásny život a prežíval večnosť v sekundách. Poznamenal, že pred 100 rokmi sa generál rozlúčil nielen s rodnými Košariskami, národom, ale aj s československou vlasťou. "Novou republikou, ktorú len krátko predtým pomohol zakresliť na povojnovú mapu sveta. Tu, na Bradle, ešte väčšmi než kdekoľvek inde, pristupujeme s úctou a pokorou k osobe, ktorá v našich dejinách tak výrazne vyčnieva," poznamenal prezident. 

Štefánik podľa Kisku ostane medzi Slovákmi vždy zapísaný ako oddaný vlastenec. Ako doplnil, svoje vlastenectvo dokázal skĺbiť so službou pre kľúčových spojencov. Poukázal na to, že sa stretol aj s mnohými významnými politickými osobnosťami. "Mal mimoriadne široký rozhľad. Vynikol ako vedec, astronóm, meteorológ, odborník bezdrôtovej telegrafie či cestovateľ," dodal Kiska. 

Kiska v príhovore počas
Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prezident poukázal aj na to, že Štefánik pochádzal z nábožensky založenej rodiny. "Okrem toho bol aj bojovník, pilot, organizátor, veliteľ légií. Bol síce chorľavý, ale mal v sebe oheň a vášeň. Napriek krehkému zdraviu mal nezlomnú vôľu a nepoznal výraz nedá sa," pripomenul Kiska. Upriamil pozornosť aj na to, že Štefánik vedel presviedčať pre svoju pravdu aj tých druhých.

Kiska vo svojom prejave zopakoval citát Štefánika, ktorý je podľa neho aktuálny aj v súčasnosti. "Tí, ktorí si myslia, že slobodu pre nich vybojujú iní, si ju ani nezaslúžia. Ja ho budem parafrázovať a poviem, že všetci tí, ktorí chcú lepšie Slovensko a nechcú pomôcť a priložiť ruku k dielu, si ho možno ani nezaslúžia," uzavrel Kiska.

Podľa Danka je Štefánik otcom česko-slovenskej štátnosti.

Milana Rastislava Štefánika, otca česko-slovenskej štátnosti, by mrzela spoločenská klíma, ktorá panuje na Slovensku. "Sme natoľko sebeckí, že zabúdame na odkazy našich velikánov," vyhlásil na celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia smrti M. R. Štefánika na Bradle predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS). Pripomenul, že pri príležitosti tragického úmrtia je dôležité pochopiť a napĺňať Štefánikov odkaz.

Predseda parlamentu poznamenal, že nepozná inú osobnosť, po ktorej by bolo pomenovaných toľko ulíc a námestí. "Jeho meno Štefánika hrdo nesie aj Akadémia ozbrojených síl a medzinárodné letisko v Bratislave. Na prvý pohľad by sa zdalo, že o ňom vieme už všetko. Nie je to pravda. Ešte mnohé treba objaviť a doplniť mozaiku jeho života," povedal. Pripomenul, že generál Štefánik bol zároveň aj veľkým vlastencom.

Slovensko si pripomína pamiatku
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Štefánik bol podľa Danka aj významný európsky diplomat a politik začiatku 20. storočia. "Jeho činy sú inšpirujúce aj pre súčasné generácie Slovákov. Milan Rastislav ma oslovuje pre svoju lásku k vlasti, ktorú dokázal naplniť veľkými činmi," doplnil Danko s tým, že obdivuje aj jeho cieľavedomosť, odvahu a odhodlanie biť sa za správnu vec aj napriek veľkým prekážkam.

Podľa predsedu parlamentu Štefánik nepracoval pre národ pre slávu a uznanie. "Žil prácou a svoje zdravie a nakoniec aj svoj život obetoval službe pre svoj ľud," povedal Danko. Ako doplnil, Štefánik je otcom česko-slovenskej štátnosti, z ktorej neskôr prirodzeným vývojom vznikla samostatná SR.

Minister obrany SR Peter
Zdroj: TASR - Pavol Zachar

Danko počas svojho prejavu vyzval ľudí, aby navrátili do nášho spolužitia slušnosť a vzájomnú úctu. "Zlo, proti ktorému treba bojovať, je strach a hlúposť. Slovensko je nádherné a žijú v ňom šikovní a dobrosrdeční ľudia. Uchráňme ho pred stratou identity. Nepodporujme v našom národe prehnaný individualizmus a sebeckosť. Nepodliehajme závisti a chorobnej chamtivosti," dodal predseda parlamentu s tým, že nie je čas na hádky a vzájomnú nevraživosť.

Podľa Pellegriniho Slovensko naliehavo potrebuje inšpirácie Štefánika

Slovensko naliehavo potrebuje inšpirácie Milanom Rastislavom Štefánikom. Malo by hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. "Potrebujeme Štefánikovo odhodlanie pracovať pre Slovensko aj napriek tomu, že nás možno osud zavial na úplne iné cesty,” povedal na celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia smrti M. R. Štefánika na Bradle predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Štefánik je podľa premiéra inšpiratívny pre slovenskú budúcnosť svojou vôľou. Na jeho bojoch s podlomeným zdravím a opakujúcimi sa neúspechmi považuje za najdôležitejšie, že ich nikdy nevzdal. "Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôľa víťazila nad slabosťami," zdôraznil Pellegrini, ktorý pripomenul Štefánikovo motto "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!".

Slovensko si pripomína pamiatku
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Napriek pestrému životu, vedeckým, vojenským a iným aktivitám Štefánik podľa premiéra nikdy nezabudol na Slovensko. "Nepýtal sa, čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech národa,” poznamenal Pellegrini s tým, že Štefánik vybojoval svoj boj napriek tomu, že ho začínal v období, keď sa jeho neskorší výsledok zdal byť vzhľadom na medzinárodné pomery nepredstaviteľný. "Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy, mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná."

Poukázal na to, že Štefánikova láska k národu sa skĺbila s rozumom a úctou k faktom. Vďaka tomu vedel, že na vymanenie sa spod uhorskej nadvlády je potrebná spoločná cesta s českým národom, ako aj to, že Slovensko sa musí usilovať hľadať vo svete silných a demokratických spojencov a spolupracovať s nimi na udržaní mieru a pokojného života.

Minister Gajdoš vzdal generálovi
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Pellegrini vyjadril názor, že inšpirácie Štefánikom Slovensko naliehavo potrebuje. "Nehľadať dokonalosť, ktorá neexistuje, ale hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. Pretože mnohé z nich, ktoré neraz kvôli krátkodobým sporom nevidíme, začínajú byť mimoriadne naliehavé,” zdôraznil predseda vlády, podľa ktorého potrebujeme aj pochopenie pre to, že miesto Slovenska je v Európe a nikde inde. "Malá, no mimoriadne šikovná krajina sa musí rozvíjať v rámci spoločenstva, s ktorým zdieľa rovnaké hodnoty. Sebavedomo a s rozumom,” uzavrel.

Gajdoš vzdal generálovi Štefánikovi hold s rezortnými kolegami z Francúzka a Česka

Pri príležitosti 100. výročia tragického úmrtia gen. Milana Rastislava Štefánika si dnes minister obrany SR Peter Gajdoš spolu s francúzskou ministerkou armád Florence Parly a českým ministrom obrany Ľubomírom Metnarom uctili jeho pamiatku pri Mohyle na Bradle. Celonárodná spomienková slávnosť sa konala za účasti najvyšších ústavných činiteľov. 

"Generál Štefánik miloval život, svoju rodnú zem a svoj národ. A aj keď prežil veľkú časť svojho života v zahraničí, nikdy na svoju vlasť nezabudol a vždy jej robil česť. Všade, kde pôsobil, najmä však vo Francúzsku a Taliansku, otváral dvere slobode českého a slovenského národa," minister obrany SR Peter Gajdoš.

Minister Gajdoš ešte pred celonárodnou spomienkou rokoval aj s francúzskou ministerkou armád Florence Parly. Hovorili najmä o možnostiach rozvoja bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, výcviku a vzdelávania, či v rámci projektov Stálej štruktúrovanej spolupráce. Okrem toho vyzdvihol minister Peter Gajdoš ako dôkaz výborných vzťahov aj pomoc pri organizácii viacerých spomienkových aktivít. 

Brezová pod Bradlom stefanik100
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Oficiálny program celonárodnej spomienky na Bradle dnes otvoril spoločný prelet slovenskej, českej, francúzskej a talianskej leteckej techniky. Na organizácii dnešných spomienkových podujatí na Bradle, v Brezovej pod Bradlom a Košariskách sa podieľalo celkovo viac ako 450 profesionálnych vojakov Ozbrojených síl Slovenskej republiky s takmer 80 kusmi pozemnej a 7 kusmi leteckej techniky. Na počesť gen. M. R. Štefánika dnes vojaci slávnostne vypálili 20 delostreleckých sálv. 

Generál Milan Rastislav Štefánik zahynul 4. mája 1919 vo veku 39 rokov pri havárii dvojplošníka typu Caproni Ca.33 pri návrate z Talianska neďaleko Ivanky pri Dunaji. Nemal tak už nikdy možnosť vstúpiť na pôdu oslobodenej vlasti, o ktorej vznik sa najmä svojou aktívnou činnosťou v zahraničí tak významne pričinil. 


Galéria

Milan Rastislav Štefánik Kiska v príhovore počas Minister obrany SR Peter Minister Gajdoš vzdal generálovi Brezová pod Bradlom stefanik100

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články