°C

Nedeľa, 5. júl 2020. Meniny má Cyril a Metod, zajtra Patrícia, Patrik.

Analytik o odchode Maďariča zo Smeru: Chce pokračovať v politike, ale v inej strane

Marek Maďarič
Marek Maďarič
Zdroj: TASR/Martin Baumann
25.10.2018 16:04

BRATISLAVA - Poslanec Marek Maďarič má ambície pokračovať v politike, ale v inej strane ako je Smer-SD. Uviedol to politický analytik Ján Baránek s tým, že odchod Maďariča nikoho neprekvapil.


"Bola to otázka času. Skôr ide o to, ako bude v parlamente hlasovať, či s koalíciou, alebo ad hoc," povedal. "Maďarič chce pokračovať v politike, ale v inej strane, aj to načasovanie by tomu zhruba zodpovedalo," priblížil a dodal, že mentálne aj ideologicky má najbližšie k Progresívnemu Slovenku alebo k strane Spolu.

Podľa neho je to však pre Smer-SD zlá správa, i keď by sa to nemalo negatívne odraziť v preferenciách. Napriek odchodu Maďariča má koalícia dostatok hlasov v parlamente, keďže má aj podporu niektorých nezaradených zákonodarcov. Počet poslancov 76, Smer-SD, SNS a Mosta-Híd, je preto len formálny.

V Smere-SD teraz už nevidí Baránek nikoho ďalšieho, kto by mal plány zo strany vystúpiť. Exminister kultúry podľa analytika nemá v Smere-SD žiadne "stranícke krídlo" a preto, ak sú v strane nejakí nespokojní členovia, budú sa združovať okolo premiéra Petra Pellegriniho a spoločne sa budú snažiť o zreformovanie strany zvnútra.

Poslanec NR SR a exminister kultúry Marek Maďarič odchádza z koalície aj zo strany Smer-SD. Informoval o tom jeho asistent Jozef Bednár. "Nechcem seba ani svojich kolegov v koalícii privádzať do situácie, keď ako koaličný poslanec nehlasujem za čoraz viac vládnych alebo koaličných návrhov. Nechcem byť zároveň súčasťou koalície, v ktorej má hlavné slovo politik, ktorý si berie za vzor orbánovskú politiku oslabovania demokracie a odklonu od Európskej únie. Keďže strana Smer-SD je súčasťou vládnej koalície, rozhodol som sa vystúpiť aj z tejto politickej strany. V NR SR budem ďalej pôsobiť ako nezávislý poslanec," uviedol Maďarič.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články