Pellegrini vyvracia Kiskove slová: Žiadnu správu o prepojení mafie na vládu nedostal | Topky.sk

Utorok, 23. júl 2019. Meniny má Oľga, zajtra Vladimír.

Pellegrini vyvracia Kiskove slová: Žiadnu správu o prepojení mafie na vládu nedostal

Peter Pellegrini a Andrej Kiska
Peter Pellegrini a Andrej Kiska
Zdroj: TASR - Martin Baumann
23.10.2018 15:30

BRATISLAVA - Premiér Peter Pellegrini nerozumie, prečo sa práve v pondelok prezident SR Andrej Kiska vrátil k nejakému súhrnu správ, ktoré dostal od Slovenskej informačnej služby (SIS). Premiér tvrdí, že prezident nedostal správu o prepojení mafie na vládne špičky, ale 12 informácií, pričom tie sa začínajú rokom 2000.


K správe prezidentovi poslala SIS aj sprievodný list, v ktorom sa píše, že je to sumár správ za mnohé roky, nikde sa nepíše, že je to správa o prepojení mafie a štátu, dodal dnes po tlačovej konferencii po výjazdovom rokovaní vlády v Kežmarku premiér. Informácie, ktoré prezidentovi SIS poslala ešte v marci, sú predmetom vyšetrovania či akcií tajných a boli definované ako prísne tajné, pokračoval Pellegrini.

Peter Pellegrini
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Kiska chce dezinterpretovať správy

Prezident tak podľa neho chce opäť dezinterpretovať správy, ktoré dostal. „Chápem, že je to blog, ktorý je súčasťou knihy, ale chcem vyvrátiť, že by prezident dostal konkrétne informácie o prepojení mafie na vládu SR. Dostal 12 čiastkových informácií, ktoré sa týkali osôb, o ktoré sa zaujímal, a boli datované od roku 2000,“ dodal premiér.


Šokujúce priznanie prezidenta Kisku: Tajná služba má dôkazy o prepojení štátu a mafie


Prezident Andrej Kiska dostal od Slovenskej informačnej služby (SIS) dokumentáciu, ktorá mapovala pôsobenie organizovaného zločinu na východnom Slovensku. Prezident Kiska to uviedol na blogu spravodajského portálu Denníka N s tým, že dokument obsahoval konkrétne mená ľudí, firiem či poberateľov argodotácií. "Išlo o niekoľkostranový a pomerne podrobný dokument, aké bežne od SIS nedostávam," uvádza prezident.

Andrej Kiska
Zdroj: SITA/Branislav Bibel

Doplnil, že aj napriek podrobným informáciám, ktoré správa obsahovala, orgány činné v trestnom konaní nekonali. Naopak, podľa Kisku mali podvody s dotáciami krytie na najvyšších miestach polície, prokuratúry či politiky. Správu od tajnej služby si vyžiadal prezident po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Ľudia krytí štátnou mafiou

Podľa prezidenta boli v správe aj konkrétne mená najmä z východného Slovenska, talianske aj slovenské, konkrétne sumy i názvy firiem, ktoré sú podozrivé z obrovských podvodov. „Hovoríme o desiatkach miliónov eur, ktoré boli neoprávnene vyplácané a z ktorých časť končila vo vrecku konkrétnych ľudí. Boli tam napísané prepojenia kto, kde a s kým sa na týchto aktivitách podieľa,“ uviedol prezident.

Ak boli tie informácie boli pravdivé, tak je na to jediné vysvetlenie, myslí si Kiska. „Tí ľudia boli krytí štátnou mafiou, policajtmi, politikmi, ktorí úmyselne nič nevyšetrovali a zametali veci pod koberec," doplnil Kiska.


Galéria

Peter Pellegrini a Andrej Peter Pellegrini Andrej Kiska

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články