Špeciálny prokurátor sa chváli, vraj úspešne vyšetruje aj Kočnera: Opozícia je v šoku, mal odísť | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Špeciálny prokurátor sa chváli, vraj úspešne vyšetruje aj Kočnera: Opozícia je v šoku, mal odísť

Kováčik
Kováčik
Zdroj: SITA, TASR/ archív
15.06.2018 13:58

BRATISLAVA - Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko je presvedčený, že pre obnovenie nádeje vo vieru a spravodlivosť u ľudí na Slovensku by mal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik urýchlene uvoľniť miesto niekomu ďalšiemu. Uviedol to v pléne NR SR Galko po tom, čo Kováčik predniesol správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry o poznatkoch úradu o stave zákonnosti za rok 2017.


"Razantnému, odvážnemu a poctivému človeku. Veľmi si želám, aby ste silu spraviť toto rozhodnutie v sebe čo najskôr našli. Už včera bolo totiž neskoro," vyhlásil Galko. "Pán prokurátor, ani vražda dvoch mladých ľudí vami nezatriasla? Pripomínam vám, že investigatívny novinár Ján Kuciak bol zavraždený preto, lebo sa postavil korupcii, podvodom a bezpráviu. Verejnosť vás žiada, a som presvedčený, že dostatočne hlasno, aby ste odišli," povedal.

"Vo svojej správe píšete, že v roku 2017 bolo zapísaných do trestných registrov 560 vecí, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi podstatný nárast (rok 2016 – 321 vecí, rok 2015 – 343 vecí, rok 2014 – 401 vecí). Píšete, že tento stav možno pričítať efektívnejšej práci prokurátorov ako aj orgánov Policajného zboru," priblížil Galko. Podľa Galka Kováčik tvrdí, že odhaľovanie a zisťovanie páchateľov korupčnej trestnej činnosti je vo výlučnej pôsobnosti Policajného zboru Slovenskej republiky. Poslanec parlamentu poukazuje na to, že špeciálny prokurátor sa v správe chváli odsúdením takých činov, ako napríklad prípad lekára, ktorý v štyroch prípadoch prevzal od pacientov úplatky v celkovej výške 550 eur.

"Vy ste, pán špeciálny prokurátor, svojho času definitívne zmarili vykonanie znaleckého posudku z nahrávky Peniaze vlastnou hlavou, aby sme mali všetci potvrdené to, o čom som ja osobne presvedčený, a síce, že hlas na onej megaškandalóznej nahrávke patrí naozaj obyvateľovi Bašternákovho bytu, Robertovi Ficovi," povedal. Podľa Galka bolo "hanebné", ako sa Kováčik správal voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi, ktorý verejne vystúpil s podozreniami týkajúcimi sa smeráckych politikov a vrcholových funkcionárov Policajného zboru.

"Na záver ešte uvediem, aby som uviedol aspoň nejakú pozitívnu vec z vašej správy, že súhlasíme s vašim návrhom, týkajúcim sa efektívnejšieho boja proti korupčnej trestnej činnosti, kde navrhujete po dôkladnej právnej analýze zavedenie tzv. testu integrity," povedal Galko.

Kováčik sa chváli

V roku 2017 bolo odsúdených 186 osôb, na ktoré podal obžalobu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Uvádza sa to v dokumente Správa špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry a poznatky Úradu špeciálnej prokuratúry o stave zákonnosti za rok 2017, ktorú dnes v parlamente predniesol špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. "Oslobodených bolo 17 osôb, čo v porovnaní s rokom 2016 predstavuje pokles o 17 osôb," informuje dokument. Súdy podľa materiálu schválili uzavreté dohody o vine a treste so 67 obvinenými. Okrem toho súdy vrátili prokurátorovi na konanie o dohode o vine a treste päť vecí proti šiestim obvineným.

Dušan Kováčik
Zdroj: TASR/Andrej Galica

Podľa ÚŠP vyšetrovanie závažnej hospodárskej a majetkovej trestnej činnosti, korupcie a trestných činov páchaných zločineckými skupinami vyžaduje vysokú odbornosť. "Odborná pripravenosť policajtov špecializovaných útvarov NAKA sa kontinuálne zvyšuje, na čom má výrazný podiel aj bezprostredný (osobný) spôsob výkonu dozoru prokurátora od počiatočných štádií trestného konania, prakticky už od prijatia trestného oznámenia, prípadne aj v etape operatívneho preverovania," konštatuje špeciálna prokuratúra. Zdokonaľovanie odbornosti, profesionality a hlavne samostatnosti, pri ktorej sú zreteľné rezervy, musí byť podľa ÚŠP aj naďalej hlavným imperatívom pre policajtov, smerujúcim k stále efektívnejšiemu odhaľovaniu a trestnému stíhaniu najzávažnejších foriem ekonomickej kriminality.

Špeciálna prokuratúra upozorňuje, že činnosť prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry často komplikujú niektoré preformalizované ustanovenia Trestného poriadku, ktoré súdy rozdielne vykladajú. "Nie je výnimkou, že to isté ustanovenie Trestného poriadku vysvetľujú a aplikujú rozlične aj jednotlivé senáty najvyššieho súdu," uvádza dokument. Tento stav podľa ÚŠP prináša neistotu do právnej praxe a sťažuje prácu prokurátorov. "Vyriešenie tohto problému nie je v rukách prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, pretože ho možno riešiť len legislatívne," dováva prokuratúra.

Za jeden zo svojich úspešných prípadov za minulý rok považuje Úrad špeciálnej prokuratúry aj obvinenie Mariana Kočnera za transakcie na Donovaloch, kde si mal vypýtať neoprávnenú vratku DPH 8 miliónov eur. Kočnerov prípad vyzdvihol úrad vo svojej správe, ktorú dnes prerokoval parlament, informuje dennikn.sk


Galéria

Kováčik Dušan Kováčik Ľubomír Galko.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články