Bugár prehovoril o novom policajnom prezidentovi: Saková už vie, kto nahradí dosluhujúceho Gašpara | Topky.sk

Štvrtok, 27. jún 2019. Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta.

Bugár prehovoril o novom policajnom prezidentovi: Saková už vie, kto nahradí dosluhujúceho Gašpara

Béla Bugár
Béla Bugár
Zdroj: SITA/Diana Černáková
20.05.2018 20:00

BRATISLAVA – Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) už vie, kto nahradí dosluhujúceho prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara vo funkcii. Myslí si to predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý okrem iného povedal, že pripravované nové pravidlá výberu prezidenta PZ a inšpekcie sú lepšie nastavené, pokiaľ ide o spôsob voľby aj spôsob kontroly, ako v súčasnosti.


Saková má podľa Bugára svojho fvorita 

Meno nového policajného prezidenta Bugár ešte nepozná. Vo štvrtok (17.5.) bola pani ministerka v parlamente a ešte nechcela alebo zatiaľ nevedela povedať. Podľa mňa už vie, len nechce dopredu hovoriť, vyjadril názor predseda Mosta-Híd, ktorý predpokladá, že v hre sú viaceré mená. Musíte nájsť človeka, ktorý si musí byť vedomý toho, že na určité obdobie to prijme, za to obdobie nič viditeľné neurobí, povedzme za osem mesiacov či polroka, a otázne je, či sa chce naďalej uchádzať o tento post, povedal Bugár v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Vládna koalícia nebude mať spoločného kandidáta na prezidenta, oznámil Bugár

Na margo pripravovaných pravidiel voľby policajného prezidenta pripomenul, že na rozdiel od súčasného stavu prinášajú vypočutie kandidáta pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu. V novom návrhu je nielen vypočutie pred výborom, ale aj to, čo aj ja kritizujem, že výbor dokonca vyberá. Povie, tohto máš vymenovať, tvrdí Bugár, podľa ktorého chcú nájsť také riešenie, keď minister donesie "x" kandidátov a výbor z nich musí určiť dvoch-troch, z ktorých si minister vnútra bude musieť vybrať.

To znamená, že tam má možnosť, lebo to je zodpovednosť ministra vnútra, ako bude fungovať a kto bude prezidentom Policajného zboru, konštatoval Bugár s tým, že iným spôsobom chcú riešiť aj inšpekciu, pri ktorej budú "oveľa lepšie nastavené aj spôsob voľby aj spôsob kontroly ako v súčasnosti".

Remišová súčasný návrh na voľbu policajného prezidenta skritizovala

"Súčasný návrh, ktorý predložila vládna koalícia, je jednoducho mačkopes, reagovala predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová, podľa ktorej si predtým policajného prezidenta vyberal aj odvolával minister vnútra. Teraz ho de facto vyberá minister vnútra pretože v komisii má ministerstvo vnútra väčšinu členov, 4 zo 7, čiže vyberá si ho minister vnútra, ale v podstate je neodvolateľný. Odvolať ho môžu dvoma tretinami politici, členovia branno-bezpečnostného výboru, tvrdí Remišová.

Navyše sa podľa nej zavádza sedemročná lehota a tento zákon slúži na to, aby sa na sedem rokov zabetónoval nominant koalície, ktorý bude následne brániť výkonu spravodlivosti, keď nastúpi nová vláda, podobne ako v prípade špeciálneho prokurátora Kováčika.


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/vo
ZDROJ: TASR
FOTO: SITA/Diana Černáková

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články