Ministerka Lubyová súhlasila, aby sa zástupcovia študentov podieľali na tvorbe zákonov | Topky.sk

Piatok, 17. august 2018. Meniny má Milica, zajtra Elena, Helena.

Ministerka Lubyová súhlasila, aby sa zástupcovia študentov podieľali na tvorbe zákonov

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová
Zdroj: SITA/Peter Rusko
13.02.2018 21:00

BRATISLAVA - Zástupcovia Študentskej rady vysokých škôl sa dnes stretli s ministerskou školstva Martinou Lubyovou, aby prerokovali viacero tém. Kľúčovými témami boli najmä rekonštrukcie vysokoškolských internátov, účasť študentov v akreditačnom procese, rok štúdia v nadštandardnej dĺžke pre študentov zadarmo či študentské pôžičky. Ako sa na spoločnom brífingu vyjadril predseda študentskej rady Bálint Lovász, je spokojný najmä s tým, že ministerka súhlasila, aby sa zástupcovia študentov mohli podieľať na tvorbe zákonov. Študenti tak budú zodpovední za kvalitu nášho vysokého školstva.


Členovia študentskej rady ďalej načrtli problematiku podpory a financovania študentských spolkov a organizácií. Na to treba urobiť zmeny vo vysokoškolskom zákone. „Študenti, ktorí aktívne pôsobia v nejakých spolkoch či organizáciách tak nadobudnú pocit, že sa dokážu na Slovensku realizovať, a to, aby boli slovenskí študenti doma spokojní, je pre nás veľmi dôležité," povedal Lovász.

Najzávažnejšou témou bola rekonštrukcia internátov. Ako povedala šéfka rezortu školstva, rektori vysokých škôl sa dohodli, podľa akého kľúča sa rozdelí sľúbených 50 miliónov eur od premiéra Roberta Fica pre jednotlivé univerzity. Štát rozdelí 50 miliónov eur v tomto a budúcom roku. Podľa premiéra nebude žiadna vysoká škola ukrátená o peniaze. Rekonštrukcie musia byť podľa zákona, to znamená, že škola musí mať stavebné povolenie a musí vyhlásiť súťaž na verejné obstarávanie. „Ak toto škola splní, automaticky posielame škole peniaze," vysvetlil minulý týždeň Fico.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA/Peter Rusko

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články