Nová kauza: Agrorezort vypísal výzvu, v ktorej mohli uspieť len tí, čo o nej vedeli | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Nová kauza: Agrorezort vypísal výzvu, v ktorej mohli uspieť len tí, čo o nej vedeli

Zsolt Simon
Zsolt Simon
Zdroj: TASR - Michal Svítok
13.11.2017 12:20

BRATISLAVA – Výzva ministerstva pôdohospodárstva na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory na plnenie mimoprodukčných funkcií lesa je ďalšou výzvou, ktorej víťazi sú vopred určení.


Tvrdí to nezávislý poslanec Zsolt Simon. Ako dnes povedal novinárom, žiadosti bolo možné predkladať od 31. októbra do 13. novembra, čo je podľa neho príliš krátky čas na vybavenie všetkých potrebných povolení. „Je to nový spôsob, ako pomôcť tomu, kto má zvíťaziť,“ vyhlásil Simon s tým, že uspieť mohol len ten, kto dopredu vedel, čo a dokedy má vybaviť. Zároveň pripomenul, že agrorezort je v rukách Slovenskej národnej strany, ktorá podľa neho síce zmenila vedenie, nie však svoje praktiky.

Agrorezort podľa neho očakával, že na výzvu sa prihlási asi 1 150 žiadateľov o podporu, za daných podmienok sa však tento počet nedal naplniť. Zsolt Simon má informácie, že mnoho vlastníkov lesa „sa radšej ani neprihlásilo“. Bývalý poslanec Mostu-Híd je sám vlastníkom lesa a všetky potrebné potvrdenia vybaviť stihol, čomu však napomohol fakt, že je poslancom. „Pre bežného občana jedno potvrdenie trvá najmenej dva týždne,“ vyhlásil.

Jedna z podmienok bola nesplniteľná aj pre Zsolta Simona, a to získanie potvrdenia od inšpektorátu práce, že nelegálne nezamestnával ľudí. „Ako môže inšpektorát práce takéto potvrdenie vydať?“ spýtal sa a zdôraznil, že výzva nebola určená len pre podnikateľov, ale pre všetkých vlastníkov lesov, z ktorých mnohí nikoho nezamestnávajú. Na záver Simon uviedol, že ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka by mohlo zverejniť všetky žiadosti o spomínanú podporu vrátane toho, kedy a kto o túto podporu požiadal.

Na podporu mimoprodukčných funkcií lesov vyčlenil agrorezort dva milióny eur. Podpora je určená obhospodarovateľom lesa, ktorí hospodária na lesných porastoch v celkovej výmere najmenej päť hektárov a ktoré boli vedené v programe starostlivosti o lesy. Celková výška pomoci nepresiahne 200 000 eur v priebehu obdobia troch fiškálnych rokov.

Ministerstvo pôdohospodárstva odhaduje, že počet žiadostí o podporu by mohol dosiahnuť číslo 1 150. Predpokladaný dátum vyplatenia podpory je 10. december 2017. Agrorezort o úmysle poskytovať podporu v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov informoval vyhláškou začiatkom októbra.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa jeho hovorkyne Zuzany Peiger Ačjakovej o podpore určenej na ekosystémové služby informovalo v dostatočnom časovom predstihu a na tlačovej konferencii ju kompletne predstavilo ešte začiatkom októbra. Záujemcovia preto mali dostatok času na to, aby si stihli pripraviť všetky potrebné podklady. "Pán poslanec Simon zasa raz preukázal, že nevie čítať zákony," zdôraznila s tým, že vo vyhláške je jasne uvedené, že o podporu sa môže uchádzať len právnická alebo fyzická osoba, teda podnikateľ. Dodala, že podľa zákona o lesoch musí každý obhospodarovateľ lesa, aj fyzické osoby, zamestnávať odborného lesného hospodára. "Otázkou teda je, ako pán poslanec Simon obhospodaroval les, ktorý vlastní bez toho, aby zamestnával odborného lesného hospodára. Ak sa tak totiž udialo, porušil zákon o lesoch," uzavrela Ačjaková.

Ministerstvo pôdohospodárstva zase uviedlo, že to "žiaľ, nie je po prvýkrát, keď pán poslanec Simon nedôsledným naštudovaním materiálu a snahou o marketing svojej osoby nielenže zavádza verejnosť, ale cielene poškodzuje prácu úradníkov agrorezortu". Ako informoval riaditeľ komunikácie a marketingu rezortu Vladimír Machalík, Simon si jednoducho neprečítal § 3 ods. 2 písm. i) vyhlášky č. 226/2017 Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky z 20. septembra 2017 o poskytovaní podpory v lesnom hospodárstve na plnenie mimoprodukčných funkcií lesov, ktorý jasne uvádza, že „potvrdenie príslušného inšpektorátu práce nie staršie ako tri mesiace, že žiadateľ neporušil zákaz nelegálneho zamestnávania podľa osobitného predpisu, sa predkladá len, ak je žiadateľom právnická osoba alebo fyzická osoba – podnikateľ“.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: TASR - Michal Svítok

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články