Sobota20. júl 2024, meniny má Eliáš, Iľja, Eliána, zajtra Daniel

Prieskum ukázal jasne: Veľká väčšina Slovákov podporuje členstvo v EÚ aj NATO

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA - Až 73,9 percenta dospelých obyvateľov Slovenska súhlasí s členstvom Slovenska v Európskej únii (EÚ), 58,2 percenta súhlasia s členstvom v Severoatlantickej aliancii.

Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý uskutočnila v dňoch 31. mája až 4. júna na vzorke 1 012 respondentov agentúra Focus. Prieskum ukázal, že členstvo v EÚ nepodporuje 22,6 percenta Slovákov a s členstvom v NATO nesúhlasí 36,3 percenta opýtaných.

Prieskum zisťoval aj mieru podpory členstva v EÚ a NATO podľa volebných preferencií. Výsledky ukázali, že väčšina potenciálnych voličov všetkých relevantných politických strán podporuje členstvo v oboch zoskupeniach s výnimkou voličov Ľudová strana-Naše Slovensko. Medzi priaznivcami tejto strany, ktorá programovo členstvo Slovenska v EÚ i NATO odmieta, členstvo v EÚ schvaľuje 46% respondentov, 53% ho odmieta. V prípade NATO je to 30% súhlasných a 66% nesúhlasných odpovedí. Najvyšší podiel zástancov členstva v EÚ je medzi voličmi SaS (95%), KDH (85%) a SNS (82%). Nasleduje Most-Híd s 80-percentnou podporou voličov členstvu v EÚ a 53-percentnou podporou členstva v NATO. Z voličov vládnej strany Smer-SD 77 percent podporuje členstvo v EÚ a 62 percent v NATO.

„Ukazuje sa, že elektorát SaS zďaleka nenasleduje EÚ-kritickú pozíciu lídra strany. Zaujme aj pro-EÚ postoj stúpencov SNS, ktorá v minulosti z nacionalistických, protizápadných pozícií vyslovovala voči integrácii značné výhrady,“ komentovala výsledky prieskumu sociologička Oľga Gyárfášová. Podobne je to podľa nej aj v prípade najsilnejšej vládnej strany Smer-SD. „Posun jej predsedu a premiéra od protiimigrantskej rétoriky a ostrej kritiky Bruselu v otázke realokácie utečencov k formulovaniu slovenských ambícií byť v prvej lige zjavne stabilizoval, či dokonca posilnil proeurópske nálady nielen priaznivcov Smeru-SD, ale i celej slovenskej verejnosti,“ konštatovala Gyárfášová.

Otázka: Do akej miery súhlasíte alebo nesúhlasíte s členstvom Slovenska v EÚ/NATO?

  EÚ v % NATO v %
Rozhodne súhlasím 29,9 19,4
Skôr súhlasím 44,0 38,8
Skôr nesúhlasím 15,2 23,0
Rozhodne nesúhlasím 7,4 13,3
Neviem 3,6 5,5

Do akej miery súhlasíte s členstvom Slovenska v EÚ/NATO? - podľa prívržencov politických strán

  EÚ v % NATO v %
SaS 95 85
KDH 85 60
SNS 82 56
Most-Híd 80 53
Smer-SD 77 62
OĽaNO-NOVA 74 59
Sme rodina 71 64
ĽS Naše Slovensko 46 30
 
Viac o téme: NATOEurópska únia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu