°C

Pondelok, 23. november 2020. Meniny má Klement, zajtra Emília.

Prokurátori sa naďalej zaoberajú trestným oznámením Fica na Matoviča

Robert Fico podal na Matoviča trestné oznámenie
Robert Fico podal na Matoviča trestné oznámenie
Zdroj: SITA
02.09.2015 10:42

BRATISLAVA - Trestným oznámením premiéra Roberta Fica a jeho manželky na lídra hnutia OĽaNO a poslanca Národnej rady (NR) SR Igora Matoviča v súvislosti s údajným vlastníctvom účtov na Belize sa naďalej zaoberá prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave a je vo veci činný aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Dnes to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.


"Dňa 17. augusta bolo na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky osobne podané písomné trestné oznámenie predsedu vlády SR a jeho manželky. Vo veci trestného oznámenia bude činný prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Na základe rozhodnutia generálneho prokurátora bude v trestnej veci okrem prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave, prokurátora trestného odboru GP SR činný a zodpovedný len prvý námestník generálneho prokurátora a námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek a to z dôvodu zabezpečenia maximálnej objektivity postupu v tejto trestnej veci. Zároveň v súvisiacej trestnej veci bude činný špeciálny prokurátor, resp. prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry GP SR, ktorí zabezpečia preverenie údajného korupčného konania pri verejných obstarávaniach v rokoch 2013–2015, ktoré odzneli na brífingu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mgr. Igora M.," pripomenula hovorkyňa GP SR.

Robert Fico (Smer-SD) a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach. Takto znie informácia, ktorú v súvislosti s obvinením Fica a jeho manželky poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Financial Intelligence Unit (FIU) - finančná spravodajská jednotka v Belize.

Premiér Fico očakáva, že líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý ho z vlastníctva účtu obvinil, sa vzdá mandátu poslanca Národnej rady SR. Matovič Fica obvinil z toho, že si s manželkou v štáte Belize založili schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia.

Informácie o osobách a účtoch si od FIU vyžiadal vyšetrovateľ prostredníctvom slovenskej Finančnej spravodajskej jednotky. Potvrdil to hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Pripomenul, že Národná kriminálna agentúra preveruje Matovičove tvrdenia voči Ficovi. Slivka potvrdil, že podľa vyjadrení od FIU Fico s manželkou nemajú schránkovú firmu ani účet na Belize.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články