°C

Pondelok, 23. november 2020. Meniny má Klement, zajtra Emília.

Kauza účtu na Belize uzavretá: Matovič pozná pravdu, v politike podľa Fica nemá čo robiť

Robert Fico s manželkou
Robert Fico s manželkou
Zdroj: SITA
16.10.2015 16:24

BRATISLAVA - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ukončil preverovanie informácií poskytnutých poslancom NR SR Igorom Matovičom (OĽaNO) vo veci existencie účtov predsedu vlády Roberta Fica a jeho manželky Svetlany v banke na Belize. Ako dnes informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka, zo zadovážených dokumentov a výpovedí vyšetrovateľ vylúčil skutočnosti o účtoch uvádzané poslancom a tiež nezistil žiadnu súvislosť s písomným materiálom, ktorý predložil.


Fico už začiatkom septembra informoval, že finančná a spravodajská jednotka v Belize (Financial Intelligence Unit) poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní informáciu, že on ani jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach.

Premiér vtedy uviedol, že očakáva, že líder hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý ho z vlastníctva účtu obvinil, sa vzdá mandátu poslanca NR SR. Matovič Fica obvinil z toho, že si s manželkou v štáte Belize založili schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia.

Matovič nemá čo robiť v politike

Igor Matovič je klamár, ktorý nemá čo robiť v slovenskej politike. Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na oznámenie polície, že ukončila preverovanie informácií lídra hnutia OĽaNO vo veci existencie účtov predsedu vlády a jeho manželky v banke na Belize. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry nezistil tiež žiadnu súvislosť s dokumentmi, ktoré orgánom činným v trestnom konaní poskytol Matovič.

"Pán Matovič na celom fronte klamal, na celom fronte si všetko vymyslel. Krivým spôsobom obvinil predsedu vlády aj mňa ako súkromnú osobu a tiež moju rodinu," zareagoval Fico. Vystúpiť sa podľa jeho slov rozhodol, lebo ide o principiálnu vec, pričom tak urobil už poslednýkrát.

Matovič podľa Fica obvinil premiéra Slovenska, že si tajne založil s vlastnou manželkou schránkovú firmu a účty v daňovom raji a postupne na ne vložil obrovskú sumu peňazí, ktoré mohli pochádzať len z trestnej činnosti.

"Od začiatku bolo zrejmé, že ide o klamstvo a krivé obvinenie zo závažného trestného činu, poškodzovanie môjho mena a mena mojej manželky aj celej Slovenskej republiky, lebo oznamuje celému svetu, že na čele Slovenska stojí človek, ktorý nakradol obrovské peniaze," vysvetlil Fico.

Vyšetrovanie podľa premiéra ukázalo, že nič z toho nie je pravda. Fico informoval o tom, že v súvislosti s jeho trestným oznámením bol vypovedať na polícii a mal sa možnosť oboznámiť s podaním Matoviča ohľadom zmanipulovaného tendra, z ktorého mali tiecť peniaze na účty do Belize.

V štyroch obálkach, ktoré Matovič odovzdal policajnému prezidentovi, generálnemu prokurátorovi, špeciálnemu prokurátorovi a šéfovi SIS boli podľa Fica doklady a zmluvy k verejnému obstarávaniu konkrétneho ministerstva, Matovič tvrdil, že zo zmanipulovaného tendra bola "ryža osem miliónov eur". Podľa Fica bol však celý objem tohto obstarávania menší ako uvedená suma.

"Ako môže niekto tvrdiť, že z verejného obstarávania, ktorého objem je menej ako osem miliónov eur, môže byť profit vo výške osem miliónov eur," kritizoval Fico Matovičovo vyjadrenie. Premiér však očakáva, že NAKA okolnosti tendra preverí a bude o výsledkoch informovať verejnosť.

Matovič zverejnil v auguste na sociálnej sieti status, že predseda vlády s manželkou majú od roku 2008 na Belize schránkovú firmu s dvoma účtami v Belize Bank Internacional. "Stav účtov k 21. júlu 2015 je 674.546.004,42 dolára," napísal Matovič. Následne priznal, že ide o anonym, ktorý dostal. Premiér s manželkou podal na neho trestné oznámenie. Polícia začala trestné stíhanie voči neznámemu páchateľovi pre ohováranie.

Začiatkom septembra líder OĽaNO odovzdal orgánom činným v trestnom konaní dokumenty, ktoré majú poukazovať na manipuláciou verejného obstarávania. Vykazujú podľa neho znaky hodnovernosti. Z machinácie mal byť profit osem miliónov eur a Matovič sa domnieva, že peniaze tiekli aj na belizské účty premiéra a jeho manželky.

Matovič: Viem, aká je pravda a verím, že raz sa ju Slovensko dozvie 

Robert Fico vytvoril presný scenár a vedel, kedy a ako bude ukončené vyšetrovanie. Líder OĽaNO Igor Matovič to na dnešnej tlačovej konferencii uviedol v reakcii na zverejnené informácie polície, že nebola preukázaná skutočnosť existencie účtov premiéra a jeho manželky Svetlany v banke v Belize.

"Priatelia Roberta Fica dokonale splnili úlohu, zamietli jeho problém pod koberec," uviedol. Národná kriminálna agentúra podľa neho vôbec nemala záujem dôkladne vyšetriť prípad. „Spoľahli sa na akési pochybné potvrdenie, že tam premiér nemá žiadny oficiálny účet, to však nie je relevantný dôkaz toho, že tam nemá čierne peniaze,“ povedal Matovič. „Ak chcete skutočne preveriť podozrenie, urobíte v takomto prípade domové prehliadky, zhabete účtovníctvo a necháte poriadne preveriť. Polícia nič také neurobila,“ zdôraznil Matovič.

Ohradil sa tiež voči dnešným tvrdeniam, ktoré prezentoval Robert Fico na popoludňajšej tlačovej konferencii. Za nepravdivé označil jeho slová o verejnom obstarávaní za menej ako osem miliónov eur. Podľa Matoviča ide v skutočnosti o rámcovú zmluvu, ktorá je v centrálnom registri zmlúv vedená pod číslom OV 02 2004/000019, uzatvorenú na základe oznámenia vo vestníku verejného obstarávania medzi č. 248 zo dňa 12.8.2013 pod označením 19841-MST.

Rámcová zmluva medzi Ministerstvom vnútra (MV) SR a istou poľskou spoločnosťou je na nákup  ľahkých lesných a povodňových špeciálov 4x4, alternatívne 6x6. "Môžete si ľahko overiť, že rámcová zmluva je na 22,5 milióna eur, a nie, ako Robert Fico tvrdí, na menej ako osem miliónov," zdôraznil Matovič. "Pýtam sa, kto teda je tu patologický klamár," opýtal sa Matovič.

Pripustil, že po jeho oznámení už bola podpísaná kúpna zmluva na menej ako osem miliónov eur. "No kúpna zmluva je napĺňanie rámcovej zmluvy," upozornil Matovič. "Fico vedome klamal, ak hovoril o verejnom obstarávaní za menej ako osem miliónov eur," zdôraznil.

Matovič takisto upozornil na to, že premiér sa snaží oddeľovať účet v Belize od zmluvy o verejnom obstarávaní. "Od začiatku som pred kamerami hovoril, že som dostal anonymnú informáciu o tom, že si premiér založil schránkovú firmu a účet v Belize a prílohou tejto informácie bolo verejné obstarávanie, ktoré malo tento účet plniť," pripomenul Matovič. "Premiér teraz tvrdí, že som dodatočne prišiel s nejakým verejným obstarávaním, no ja som vždy tvrdil, že ide o spojené nádoby," povedal Matovič. 

O ďalších konkrétnych krokoch sa Matovič chce poradiť s právnikmi. Prípad však nepovažuje za uzavretý. "Verím, že raz sa pravda ukáže, urobím všetko pre to, aby tak bolo," uviedol. Budúci týždeň, po porade s právnikmi, chce zverejniť viac údajov z anonymných informácií, ktoré dostal a ktoré odovzdal ako podklad pre vyšetrovanie polície.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články