Čižnár: Vydal som pokyn, aby prokurátor preveril medializované informácie | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Čižnár: Vydal som pokyn, aby prokurátor preveril medializované informácie

Jaromír Čižnár
Jaromír Čižnár
Zdroj: SITA
22.07.2014 17:40

BRATISLAVA - Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár vydal už na začiatku júna pokyn, aby prokuátor GP SR preveril medialzované informácie v prípade prezidentskej kampane Radoslava Procházku a v tejto súvislosti jeho nahrávky s poslancom Igorom Matovičom, ktorá bola dnes zverejnená.


"Z taktického hľadiska Generálna prokuratúra (GP) SR nebude špecifikovať úkony, ktoré realizuje. Teraz sa pán poslanec Matovič 26. júna obrátil na generálneho prokurátora so žiadosťou o vydanie stanoviska vo veci uplatňovania paragrafu 377 odseku 1 Trestného zákona a o zaslanie vyjadrenia, obsahujúceho jednoznačný právny názor na výklad tohto uvedeného zákonného ustanovenia," odpovedala dnes na otázku hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová.

Ako ďalej zdôraznila, listom poslancovi Matovičovi zo dňa 15. júla bolo oznámené, že ustanovenia paragrafu 4 príslušného odseku Zákona o prokuratúre neumožňujú, aby prokurátor dával výhľadové stanoviská k právnym predpisom iným orgánom a ani nými právnickým a fyzickým osobám.

Skutočné náklady na prezidentskú kampaň Radoslava Procházku nemuseli byť 250.000 eur, ako to sám tvrdil, ale dvojnásobne vyššie. Informuje o tom dnes spravodajský portál Sme.sk s odvolaním sa na nahrávku zverejnenú na webových stránkach Vimeo. Líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý v nej vystupuje, už pre Sme autenticitu nahrávky priznal.

"Je to materiál, ktorý som chcel zverejniť až so súhlasom generálneho prokurátora, na ktorý čakám. Zverejnenie bez môjho vedomia ma prekvapilo. Zrejme niekomu veľmi vyhovuje, aby sa táto téma riešila uprostred leta, keď sú ľudia na dovolenkách a politiku nesledujú," cituje Sme Matoviča.

Aktéri na nahrávke preberajú viacero tém. Prvou je spôsob úhrady inzercie. "Tá baba, čo bola od teba, hovorila, že to viete platiť tak, že časť oficiálne, časť neoficiálne. Tak ty musíš povedať, že koľko, že jak to chceš," hovorí Matovič. "Pol na pol," odpovedá hlas podobný Procházkovi s tým, že pri takom objeme to nemá kto ako odkontrolovať. Neskôr pripúšťa aj dohodu, že mimo účtovníctva pôjde až 90 percent sumy.

Nahrávka sa venuje aj celkovým nákladom na Procházkovu kampaň. Náklady na ňu hlas podobný Procházkovmu najskôr odhaduje na 600.000 eur, následne to koriguje na pol milióna. Procházka v skutočnosti vykázal na celú kampaň okolo 250.000 eur.

Matovič najskôr obvinil Procházku z pokusu o nelegálne financovanie prezidentskej kampane s tým, že chcel za inzerciu v regionálnom periodiku jeho rodiny regionPress platiť aj bez dokladu. Procházka obvinenia poprel a prijal aj výzvu absolvovať kontrolu na detektore lži. Neskôr si to rozmyslel.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články