Utorok, 18. január 2022. Meniny má Bohdana, zajtra Drahomíra, Sára.

V parlamente bolo živo: Sulík sa hádal s Paškom, Hlina búchal o stôl topánkou

Ilustračné fotoGaléria fotiek (2)
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi nevyhovuje tempo reči najmladšieho člena parlamentu Otta Brixiho (Smer-SD). Nedokáže totiž porozumieť textu, keď ho Brixi "rapká ako z guľometu".


Požiadal ho preto, aby čítal pomalšie, za čo si vyslúžil od šéfa parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) slová: "Niekto môže rýchlo čítať, niekto môže slabšie vnímať a chápať."


Sulíka sa to dotklo a v závere siedmeho rokovacieho dňa 3. schôdze sa rozhodol pre dlhšie vystúpenie. "Neviem chápať, keď číta tak rýchlo," vyhlásil Sulík a Paškovu reakciu označil za primitívnu. Paškovi sa nepozdávalo, že Sulík nehovorí k návrhu, o ktorom plénum rokovalo. Vyzval, aby hovoril k veci. "Nemôžem, lebo som mu pre jeho rýchlosť nerozumel," oponoval Sulík.
      
"Neuveríte, ale pre tých, ktorí nestíhajú vnímať, sú návrhy v poslaneckých laviciach v písomnej podobe," reagoval Paška. "Tak to potom nečítajme vôbec," vyhlásil Sulík. Zároveň upozornil, že slušne Brixiho požiadal, aby čítal pomalšie a neznížil sa k praktikám Roberta Fica (Smer-SD), ktorý ako opozičný poslanec v minulom volebnom období zosmiešňoval vtedajšieho poslanca SaS Ľudovíta Jurčíka.
      
Fico nejedenkrát podal procedurálny návrh, aby Jurčík opakovane prečítal text, keďže mu nebolo rozumieť. "Neznížil som sa na tú úroveň, aby som ho začal zosmiešňovať. Slušne som poprosil," zdôraznil Sulík. Z pléna sa ozvalo upozornenie, že jeho návrh musí byť v súlade so zákonom. "Slušne poprosiť musí byť v súlade so zákonom, no jasné..." reagoval Sulík.
      
Helena Mezenská (OĽaNO) je na strane šéfa liberálov. "Bolo to prečítané naozaj veľmi rýchlo a neprecítene," uviedla. "Pre mňa to bolo plne zrozumiteľné, plne som chápal a dokonca to bolo aj precítené," reagoval Anton Martvoň (Smer-SD). Ľubomír Galko (SaS) sa poďakoval Sulíkovi za to, že vystúpil a demaskoval skutočnú tvár strany Smer-SD. "Toto je nová kultúra strany Smer, ktorá nám je tu prezentovaná. Pán predseda parlamentu (Paška) tu primitívne uráža svojho predchodcu (Sulík) a minister vnútra (Robert Kaliňák) tu vykrikuje," zdôraznil Galko.
     
 "Nemusíte toľko kričať. Niekto má problém chápať, niekto má citlivejšie uši," odkázal rozvášnenému liberálovi Paška. Nespokojným poslancom navrhol zriadenie výboru pre zmyslové skupiny. "Ak chcete," podotkol. Sulík Paškove poznámky považuje za primitívne a plejádu reakcií uzavrel slovami: "Zrejme si bude musieť ctená snemovňa zvyknúť, že horšie chápem. Vždy, keď tu bude niekto rapkať ako z guľometu, budem sa dožadovať toho, aby hovoril tak, aby som mu mohol rozumieť."
      
Záver rokovacieho dňa ukončili poslanci tajnými voľbami člena Súdnej rady SR, kandidátov na členov disciplinárnych senátov a kandidátov na menovanie členov výberových komisií uskutočňujúcich výberové konanie na voľné miesta sudcov. Práve tieto voľby znepokojili Alojza Hlinu. Sú podľa neho také dôležité, že by sa uchádzači o posty mali prísť plénu predstaviť. Poslanci jeho návrh odmietli. Hlina na to reagoval búchaním topánky o stôl, čím napodobnil Nikitu Sergejeviča Chruščova, ktorý takto udieral topánkou o stôl na pôde OSN.
      
Poslanci sa do lavíc vrátia v piatok 29. júna o 9.00 h. Na začiatku dňa sa dozvedia výsledky dnešných tajných volieb a budú diskutovať o neprerokovaných bodoch. Na rad by malo prísť napríklad rušenie kvóra pre platnosť referenda, zriaďovanie šesťročných gymnázií či zmena stavebného zákona.

Súvisiace články

Najčítanejšie články