Utorok, 27. júl 2021. Meniny má Božena, zajtra Krištof.

Fico prevzal od Radičovej úrad vlády

Bývalá premiérka Iveta Radičová a súčasný premiér Robert Fico počas odovzdávania úradu predsedu vlády SR
Bývalá premiérka Iveta Radičová a súčasný premiér Robert Fico počas odovzdávania úradu predsedu vlády SR
04.04.2012 16:10

BRATISLAVA – Nový premiér Robert Fico si za necelú hodinu prebral od bývalej predsedníčky vlády Ivety Radičovej úrad vlády. Po odovzdaní úradu Fico expremiérku odprevadil k autu a ona odišla.


„Som veľmi rád, že bola zopakovaná tradícia, ktorú som zaviedol v roku 2010, pretože keď som prišiel v roku 2006 ako predseda vlády do tejto budovy, čakala ma len upratovačka,“ povedal Fico s tým, že keď prichádzala v roku 2010 Iveta Radičová čakal na ňu s pohárom šampanského. Dnes ho čakala so šampanským ona.

Radičová mu, ako povedal, dnes odovzdala agendu úradu vlády. „Prešli sme si najvýznamnejšiu agendu,“ dodal. Ide o rozhodnutia, ktoré sa týkajú vzťahov Slovenska a EÚ, program zamestnávania mladých ľudí, kde bude potrebné pridať. Hovorili tiež o niektorých investičných stimuloch, o programe reforiem.

Fico sa s Radičovou dohodol, že sa stretnú ešte raz, a to na budúci týždeň, keď ho s novým ministrom obrany pôjde Radičová predstaviť zamestnancom rezortu. „Chce mi poskytnúť informácie z tohto prostredia, ktoré získala, keď zastupovala aj túto pozíciu,“ konštatoval predseda vlády.

Nový premiér informoval Radičovú, že má záujem vytvoriť novú tradíciu pri zaobchádzaní s ústavnými činiteľmi. „Odchádzajúci ústavný činiteľ by mal povedať, či bude pokračovať v politike, alebo chce zostať v súkromí a nemá záujem pracovať pre krajinu. Tretia možnosť je ponuka, aby takýto človek pracoval pre krajinu,“ povedal s tým, že dnes nehovorili o pozíciách, ale je pripravený o tom hovoriť. To isté bude treba urobiť podľa Fica aj s prezidentom Ivanom Gašparovičom. „Postavenie bývalých prezidentov nie je dôstojné,“ dodal. Fico nechá Radičovej čas na rozhodnutie. Ona sa musí podľa neho rozhodnúť, čo chce, a ako chce. “Rozhodnutie je na nej. Buď príde odozva, alebo nepríde. To záleží na nej,“ povedal.

Za úlohu číslo jeden považuje Fico sfunkčnenie daňového systému. „Nefunguje daňový systém. To je úloha číslo jeden. Nemáme informácie o toku peňazí. Preto s ministrom financií budeme hovoriť o akčnom tíme,“ vyhlásil s tým, že to, čo predviedli páni na ministerstve financií ukazuje, že sme banánová republika.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články