Utorok, 11. máj 2021. Meniny má Blažena, zajtra Pankrác.

Kráľovná Alžbeta II.: Svoj smútok ukončila predčasne… Už 4 dni po smrti manžela robila TOTO!

Kráľovná Alžbeta II.
Kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: SITA/Aaron Chown/Pool Photo via AP
14.04.2021 16:00

LONDÝN - Britská kráľovná Alžbeta II. sa v utorok, štyri dni po smrti svojho manžela princa Philipa (†99), vrátila ku kráľovským povinnostiam. Prišla na ceremóniu pri príležitosti odchodu najvyššie postaveného predstaviteľa svojej domácnosti do dôchodku. Informovali o tom tlačové agentúry PA Media a Reuters.SMRŤ v kráľovskej rodine: Zomrel princ Philip (†99)!


Podľa kráľovských zvykov mnohí očakávali, že kráľovná bude držať 8-dňový smútok, počas ktorého sa odoberie do ústrania. Počas týchto dní nemala vykonávať žiadne štátnické povinnosti, nemala prijímať v súkromí žiadne návštevy a nemali sa organizovať žiadne kráľovské formality. 

Napriek tomu bola kráľovná už po štyroch dňoch od smrti svojho manžela hostiteľkou na ceremónii na počesť grófa Peela, ktorý odstupoval z funkcie lorda komorníka - ten zodpovedá za kráľovský dvor. Gróf Peel podľa tlačových agentúr PA Media a Reuters odchádza do dôchodku.


Alžbete II. začína 8-dňový smútok a potom... TOTO sú kráľovské formality po smrti princa Philipa (†99)! 


Princ Philip, ktorý stál po boku kráľovnej počas jej 69-ročného panovania, zomrel na Windsorskom zámku v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov. Jeho pohreb sa bude konať v sobotu 17. apríla.

Vojvoda z Edinburghu, ako bol oficiálne známy, sa s Alžbetou oženil v roku 1947. Kráľovná v posledných rokoch obmedzila oficiálne povinnosti a mnohé z nich prenechala princovi Charlesovi, jeho synovi Williamovi a ďalším členom kráľovskej rodiny. Stále však vykonáva tie najviac symbolické kráľovské povinnosti, ako napríklad otvorenie nového zasadacieho obdobia britského parlamentu.

Jej syn princ Andrew v nedeľu vyhlásil, že kráľovná zvláda stratu manžela pokojne, vyrovnane a jeho smrť "zanechala v jej živote obrovskú prázdnotu", ako sama povedala.

Alžbeta II. je najstarším a najdlhšie vládnucim žijúcim monarchom na svete. Poradcovia a odborníci na kráľovskú rodinu už dlho tvrdia, že kráľovnú nebude viesť strata Philipa k tomu, že uvoľní trón synovi a dedičovi princovi Charlesovi.

Kráľovná Alžbeta II. si aj napriek smútku, ktorý prežíva, uvedomuje, že je stále aj vládkyňou.
Kráľovná Alžbeta II.: Svoj
Zdroj: SITA/Toby Melville/Pool via AP


Galéria

Kráľovná Alžbeta II. Kráľovská svadba v roku

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články