°C

Utorok, 26. január 2021. Meniny má Tamara, zajtra Bohuš.

VIDEO Najvyšší súd SR vzal bývalých predstaviteľov Tiposu do väzby

Zľava Miloš Prelec a Ján Barczi
Zľava Miloš Prelec a Ján Barczi
Zdroj: Topky/Ján Zemiar
05.12.2019 16:35

BRATISLAVA - Bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Tipos Ján Barczi a bývalý šéf IT Miloš Prelec pôjdu do väzby. Rozhodol o tom vo štvrtok trojčlenný senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Na svojom verejnom zasadnutí tak vyhovel sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý oboch v piatok 29. novembra nezobral do väzby.


Jána Barcziho a Miloša Preleca okamžite po zdôvodnení rozhodnutia eskortovali priamo z pojednávacej miestnosti príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže do väzby. NS SR dospel k záveru, že sťažnosť prokurátora je dôvodná len sčasti. "Skutok, ktorý je kladený obvineným, sa stal,“ zdôvodnila okrem iného predsedníčka senátu NS SR.

Milošovi Prelecovi dávajú putá
VIDEO Najvyšší súd SR
Zdroj: TASR - Ivan Kríž

V pozíciach, v ktorých obidvaja pôsobili, mali páchať spoločne trestnú činnosť, bude treba vypočuť viacerých svedkov a stotožniť viacerých svedkov v minimálne 144 prípadoch podozrivých hracích kont. NS SR teda vyhovel prokurátorovi ÚŠP len čo sa týka kolúznej väzby. Teda dvojica v rámci prebiehajúceho trestného konania by mohla ovplyvňovať svedkov. Rozhodnutie NS SR je právoplatné a nie je možný voči nemu riadny opravný prostriedok. NS SR tak vo štvrtok neprijal písomné sľuby a záruky obvinených a iných osôb.

Obhajca Jána Barocza štvrtkové rozhodnutie NS SR nekomentoval. Obhajca Miloša Preleca Martin Krakovský takéto rozhodnutie očakával 50 na 50 percent, načo upozorňoval aj svojho klienta. Ján Barocz a Miloš Prelec budú umiestnení do ústavov na výkon väzby v Bratislave a Leopoldove. Keďže prokurátor ÚŠP podal voči spomínanému piatkovému rozhodnutiu ŠTS sťažnosť, zaoberal sa ňou vo štvrtok NS SR.

Prokurátor trval na dôvodoch väzby, keďže skutočnosť, že sa obaja vzdali svojich funkcií a pomeru, nevylučuje, že by naďalej v konaní nedochádzalo k ovplyvňovaniu svedkov. Už nie na pracovisku, ale prostredníctvom dlhoročne vybudovaných väzieb. "Akceptujem, že ukončili svoju činnosť v spoločnosti, dlhodobo si v spoločnosti vytvorili také väzby na rôznych riadiacich postoch, že im nič nebráni, aby pokračovali v páchaní trestnej činnosti, pričom to môžu dohodnúť aj mimo pracoviska Tiposu," zdôvodnil pred vyhlásením rozhodnutia svoju sťažnosť prokurátor ÚŠP. Podľa jeho názoru Ján Barocz a Miloš Prelec vzdaním sa svojho pomeru sa chceli vyhnúť postihu a dosahu za protispoločenskú činnosť, ktorú vykonávali.

Ján Barczi
VIDEO Najvyšší súd SR
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Cítim sa byť nevinný. Navrhujem, aby bola sťažnosť prokurátora zamietnutá. Odovzdal som všetky bankomatové karty a vlastním v zahraničí len jeden byt v Dunakiliti," uviedol pred rozhodnutím exriaditeľ. Podobný návrh predniesol aj Miloš Prelec.

Miloš Prelec
VIDEO Najvyšší súd SR
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Sudca pre prípravné konanie ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, v piatok 29. novembra nevyhovel návrhu prokurátora ÚŠP a prepustil obvinených zo zadržania na slobodu, pretože nezistil existenciu dôvodov väzby. Podľa piatkového vyjadrenia advokáta Krakovského znie absurdne, že obvineným sa kladie za vinu nenahlásenie podozrivých operácií. Na základe operácií malo dochádzať k páchaniu trestnej činnosti. Podľa jeho slov je teraz na dozorujúcom prokurátorovi, aby sa vyrovnal s tým, prečo pred dvoma rokmi, keď dvojica iniciovala vyšetrovanie, sa neuskutočnilo. Dvojica upozornila na 52 prípadov podozrivých operácií.

Prokurátor navrhoval všetky tri dôvody väzby – útekovú, kolúznu - teda ovplyvňovanie svedkov - a aj pokračovanie v trestnej činnosti. K tej malo dôjsť v rokoch 2012 - 2018. Útekovú navrhoval aj preto, lebo obvineným hrozí trest v prípade dokázania viny od desiatich do 15 rokov. Obaja podali voči obvineniu sťažnosť, o ktorej sa doteraz nerozhodlo.

Ján Barczi s advokátom
VIDEO Najvyšší súd SR
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Dvojicu zadržala NAKA 26. novembra

Dvojicu zadržali príslušníci NAKA počas akcie 26. novembra. Polícia následne informovala, že v prípade poškodenej lotériovej spoločnosti vyšetrovateľ NAKA obvinil dve osoby z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Zároveň polícia potvrdila, že vyšetrovateľ prokurátorovi ÚŠP predložil podnet na ich vzatie do väzby.

V prípade aktuálnej kauzy Tipos je potrebné počkať na jej vyšetrenie a nevynášať vopred súdy. Uviedol v utorok (3. 11) to minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Po zverejnení kauzy podľa vlastných slov prijal okamžité opatrenie a odvolal Jána B. z funkcie generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva Tiposu. "Ja, samozrejme, nechcem byť ani sudca, ani prokurátor, a už vôbec nie kat. Treba si počkať na samotné vyšetrovanie, dokazovanie a uvidíme, aký bude výsledok," vyhlásil Kamenický.


Galéria

Zľava Miloš Prelec a Milošovi Prelecovi dávajú putá Ján Barczi Miloš Prelec Ján Barczi s advokátom

Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články