Sobota, 27. november 2021. Meniny má Milan, zajtra Henrieta.

Šéf ÚDZS odmieta, že členovia výberovej komisie na záchranky boli zaujatí

Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)  Tomáš Haško
Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško
Zdroj: TASR - Pavol Zachar
03.09.2019 21:15

BRATISLAVA - Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) Tomáš Haško odmieta špekulácie o zaujatosti členov komisie na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZSS). Medializované informácie, ako aj vyjadrenia zo strany Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR považuje za zásah do nezávislosti úradu. Uviedol to v stanovisku v utorok.


"Pri zostavení komisií som postupoval v súlade s mojím svedomím a vedomím a výber každého člena komisií som starostlivo zvážil tak, aby boli komisie na vyhodnotenie žiadosti o vydanie povolenia plne kompetentné, dôveryhodné a aby boli zložené z takých odborníkov, ktorí sú plne kvalifikovaní a ktorých vedomosti a znalosti budú nápomocné pre výber nových poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby, ktorí budú schopní poskytovať služby v zmysle vydaných povolení," priblížil.

Haško tiež informoval o tom, že ani jeden z členov výberových komisií v zmysle zákona neuviedol ani v čase vymenovania za člena komisie ani počas výberového konania žiadnu prekážku zaujatosti. Iné prekážky zaujatosti, ktoré zákon nedefinuje, podľa vlastných slov neposudzoval.

Dodal tiež, že všetci členovia výberových komisií postupovali pri vyhodnocovaní žiadostí o vydanie povolenia v súlade so zákonom. "Každá žiadosť o vydanie povolenia bola hodnotená samostatne a objektívne," uzavrel.

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) v pondelok (2. 9.) uviedla, že zváži odvolanie Haška. Urobí tak v prípade, ak jej nebude vedieť vysvetliť sporné výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Stretnúť sa s ním má počas tohto týždňa.

Podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO) v pondelok povedal, že pre pochybný tender chce zvolať mimoriadny parlamentný výbor. Predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Štefan Zelník (SNS) sa takému kroku nebráni.

Dôvody pochybností

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri. Podľa ÚDZS bol tender v súlade s príslušnou legislatívou.

Súčasný majiteľ víťaznej firmy LSE - Life Star Emergency Miroslav Micski v minulosti podnikal s jedným z členov komisie, bývalým štátnym tajomníkom MZ SR Máriom Miklošim. V päťčlennej komisii mali sedieť aj dvaja jeho bývalí kolegovia z ministerstva - šéf informatiky Peter Salon a šéfka právneho oddelenia Marianna Kozmannová. Oboch malo ministerstvo upozorniť na konflikt záujmov.

ÚDZS vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala slovenská spoločnosť LSE-Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Firma uspela po tom, čo z trhu odchádza spoločnosť Falck. 


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články