Piatok, 7. október 2022. Meniny má Eliška, Elisa, zajtra Brigita.

Prípad tendra na záchranky: SaS vyzvala Kalavskú, aby navrhla odvolať šéfa ÚDZS Haška

Predstavitelia SaSGaléria fotiek (4)
Predstavitelia SaS
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

BRATISLAVA – Opozičná strana SaS vyzvala ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, aby navrhla odvolanie riaditeľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Tomáša Haška. Dôvodom je jeho správanie sa pri prieskume, ktorým mali poslanci Národnej rady SR preveriť tender na zdravotnú záchrannú službu. Vo štvrtok to na pôde NR SR uviedli predseda SaS Richard Sulík a poslankyňa Jana Cigániková.


Prieskum podľa poslancov nič neobjasnil, pretože Haško v utorok 17. 9. odmietol poslancom zverejniť a sprístupniť dokumenty, ktoré boli potrebné na jeho realizáciu. "Tender na záchranky bol podľa nášho názoru zrealizovaný v rozpore so zákonom. Sme presvedčení, že sa mal odohrať podľa zákona o verejnom obstarávaní, a nie podľa zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti," povedala členka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Cigániková.

Prípad tendra na záchranky:
Galéria fotiek (4)
Jana Cigániková
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

"Navrhli sme preto pani ministerke, aby navrhla vláde odvolanie šéfa ÚDZS, pretože robí všetko pre to, aby zabránil prešetreniu tohto prípadu, a dokonca zabránil poslaneckému prieskumu," mieni Cigániková s tým, že žiada, aby bola vyhlásená nová transparentná súťaž.


Príďte na diskusný večer s Kristínou Kövešovou.


Ako ďalej povedala, Slovensko je viazané smernicou Európskej únie o verejnom obstarávaní a každá vyhláška, zákon a výnos musia rešpektovať ustanovenia tohto zákona. ÚDZS preto musí podľa sulíkovcov vysvetliť, aké úkony ako verejný obstarávateľ vykonal, a v prípade, že nepostupoval podľa zákona o verejnom obstarávaní, prečo tak konal.


Čítajte aj: Prípad tendra na záchranky bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave


Opozičná ĽSNS podala v stredu 18. 9. na Haška pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR. ÚDZS tvrdí, že bol pri utorkovom poslaneckom prieskume voči poslancom maximálne súčinný. Argumentuje tým, že informácie, ktoré sú chránené zákonom a priamo súvisia s aktuálnym výberovým konaním, im poskytnúť nemohli.

Prípad tendra na záchranky:
Galéria fotiek (4)
Richard Sulík
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Poslanci žiadali od ÚDZS sprístupnenie všetkých dokumentov, ktoré súvisia s výberovým konaním. Dožadovali sa tiež zbavenia mlčanlivosti členov komisie. Šéf výboru Štefan Zelník a podpredseda výboru Marek Krajčí uviedli, že rozhodnutie nezverejniť údaje dajú preveriť právnemu oddeleniu Národnej rady SR.

Pochybnosti okolo tendra

Dôvodom pochybností okolo tendra sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu v tendri LSE - Life Star Emergency. Haško na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí výboru odmietol zaujatosť členov komisie. Trval na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.

Prípad tendra na záchranky:
Galéria fotiek (4)
Andrea Kalavská
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Kalavská potvrdila, že Ministerstvo zdravotníctva SR dalo podnet na GP SR vo veci prešetrenia prípadu. Ten bude riešiť Krajská prokuratúra v Bratislave.

Prípad tendra na záchranky: SaS vyzvala Kalavskú, aby navrhla odvolať šéfa ÚDZS Haška

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články