Kočnerov obhajca vyhlásil, že Brucho chce dokázať svoju nevinu: V novembri mu končí väzba | Topky.sk

°C

Sobota, 25. január 2020. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Kočnerov obhajca vyhlásil, že Brucho chce dokázať svoju nevinu: V novembri mu končí väzba

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: Jan Zemiar
09.10.2019 18:10

BRATISLAVA – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry by mal v najbližšom období posúdiť výhrady, námietky a návrhy obhajoby podnikateľa Mariana Kočnera voči vyšetrovaniu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


Uviedol to obhajca Marek Para. „Vyšetrovateľ čiastočne do dnešného dňa napravil neúplnosti spisu s tým, že vo zvyšných častiach, v ktorých je spis neúplný a v ktorých je porušované právo na obhajobu, sme podali výhrady a námietky, o ktorých pre ich početnosť bude v najbližšej dobe musieť rozhodnúť prokuratúra,“ povedal obhajca.

Lehota na podanie obžaloby

Prokurátor nemá žiadnu lehotu, aby v prípade námietok a návrhov na ďalšie dokazovanie rozhodol. Má však lehotu na podanie obžaloby na Špecializovaný trestný súd v Pezinku do konca októbra. Na záver toho mesiaca by inak musel požiadať o predĺženie kolúznej väzby Mariana Kočnera, ktorá uplynie koncom novembra.

Marian Kočner
Marian Kočner
Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Para mal pôvodne ukončiť oboznamovanie sa s výsledkom vyšetrovania v piatok (4. 10.). Pretože spis nebol úplný, vyšetrovateľ mu poskytol dodatočnú lehotu na oboznamovanie sa so spisom do stredy 9. októbra, a to približne do 18.00 hodiny. Podľa stredajšieho vyjadrenia Paru okrem námietok odporúča obhajoba doplnenie dokazovania k preukázaniu nezákonnosti aplikácie Threema a výsluchy znalcov.

„Marian K. a ja máme záujem preukázať nevinu, čo nám doteraz umožnené nebolo. Marian K. kategoricky obvinenia v prípade poškodených Kuciaka a Kušnírovej odmieta,“ zdôraznil Para. V spise podľa jeho slov absentuje naďalej viacero vecí, ako napríklad európske vyšetrovacie príkazy. Dozorový prokurátor ÚŠP predpokladá podanie obžaloby na Mariana Kočnera v prípade vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice na Špecializovaný trestný súd v Pezinku do konca tohto mesiaca. Informovala o tom v pondelok (7. 10.) hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Polícia si pripomenula výročie
Zdroj: TASR - Jakub Kotian, Reprofoto/Facebook-Polícia SR

Rovnako ako Para, aj právni zástupcovia poškodených Daniel Lipšic a Roman Kvasnica, mali možnosť predtým sa oboznámiť s výsledkami vyšetrovania. Obhajcovia poškodených nemali ďalšie návrhy na dokazovanie. Podľa Lipšica zámerom prokuratúry bolo nežiadať o ďalšie predĺženie väzby, ale podať obžalobu ešte v predĺženej lehote väzby.

Mariana Kočnera obvinili z objednávky vraždy novinára Kuciaka, pri ktorej zomrela aj jeho snúbenica, 8. marca tohto roka. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP v apríli zamietol. Len nedávno ÚŠP opätovne zamietol sťažnosť Mariana Kočnera voči obvineniu. Marian Kočner sa dva razy neúspešne pokúšal dostať z väzby, čo mu zamietol ŠTS a následne Najvyšší súd SR. Naposledy svoju žiadosť o prepustenie z väzby v júni vzal späť.


Galéria

Marian Kočner Marian Kočner Ján Kuciak a Martina

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články