Kriminalita v roku 2018: Polícia evidovala 67 vrážd, trestné činy páchali prevažne muži | Topky.sk

Sobota, 24. august 2019. Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít.

Kriminalita v roku 2018: Polícia evidovala 67 vrážd, trestné činy páchali prevažne muži

Ilustračná foto.
Ilustračná foto.
Zdroj: KR PZ Žilina
13.02.2019 19:00

BRATISLAVA - V roku 2018 polícia evidovala 61 392 spáchaných trestných činov, čo je v porovnaní s rokom 2017 pokles o vyše štyri tisíc. Z obetí trestných činov prevládajú ženy. Páchateľmi však boli prevažne muži. Polícia riešila 67 prípadov vrážd, 22 bolo úkladných. Medzi nimi aj poprava novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


Slovenským policajtom sa vlani podarilo objasniť historicky najviac prípadov. Objasnenosť trestných činov dosiahla 60,60 percenta. "Od vzniku Slovenskej republiky sme takýto výsledok ešte nemali," povedala na stredajšej tlačovej konferencii prvá viceprezidentka Policajného zboru Jana Maškarová.

Trestná činnosť v Slovenskej
Zdroj: Prezídium Policajného zboru

"Objasnenosť nám za posledných desať rokov stúpa. V roku 2018 bolo zistených o 4823 trestných činov menej v porovnaní s rokom 2017. Trestná činnosť ale samozrejme závisí v určitých regiónoch Slovenska od hospodárskej a sociálnej aktivity obyvateľstva," uviedla Maškarová. Objasnenosť prípadov vlani medziročne stúpla o 1,93 percenta na 60,60 percenta. Najviac prípadov sa podľa policajnej viceprezidentky štandardne objasní v Prešovskom kraji.

Trestná činnosť v Slovenskej
Zdroj: Prezídium Policajného zboru

Okresom s najväčšou kriminalitou bola Bratislava I. "Ide o najmenší okres na Slovensku, ale s najväčším množstvom obyvateľov, alebo turistov," skonštatovala Maškarová. Najmenšia trestná činnosť sa zaznamenala v okrese Bánovce nad Bebravou.

Trestná činnosť v Slovenskej
Zdroj: Prezídium Policajného zboru

Najčastejšie policajti riešili vlani majetkovú a ekonomickú kriminalitu. "Najčastejšie páchanými trestnými činmi je skrátenie dane poplatkov a iných podobných dávok, daňové podvody, marenie výkonu správy daní, druhým najčastejším trestným činom je ohrozenie pod vplyvom návykovej látky, opilstvo, tretím krádeže vlámaním, štvrtým zanedbanie povinnej výživy," priblížila Maškarová.

Trestná činnosť v Slovenskej
Zdroj: Prezídium Policajného zboru

V minulom roku zaznamenala polícia medziročný pokles násilných trestných činov o 351 prípadov. Najviac prípadov, 856, bolo v Košickom kraji. V roku 2018 policajti zaevidovali na Slovensku 67 vrážd, z toho 22 úkladných vrážd.

Za objednávkou vraždy nemá byť len Alena: Predzvesť popravy novinára, obvinení na slobodu?

Ako povedal zástupca riaditeľa Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru Marek Kordík, z obetí trestných činov prevládajú ženy, ktoré tvoria 52,72 percenta. Páchateľmi boli v 87 percentách prípadov muži.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA, TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články