°C

Utorok, 1. december 2020. Meniny má Edmund, zajtra Bibiana.

Pojednávanie so zločineckou skupinou: Exprezident polície Spišiak ako svedok v kauze sátorovcov

Exprezident polície Jaroslav Spišiak
Exprezident polície Jaroslav Spišiak
Zdroj: SITA
04.09.2018 20:15

BANSKÁ BYSTRICA – Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici sa dnes začalo pokračovanie procesu so zločineckou skupinou pôsobiacou v Dunajskej Strede a okolí zvanou sátorovci. Ako svedkovia vypovedali poškodení, medzi nimi aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. Pojednávanie sa koná za sprísnených bezpečnostných opatrení v Ústave na výkon väzby v Banskej Bystrici.


Jaroslav Spišiak v takmer trojhodinovej výpovedi uviedol, že obžalovaných, ale i ďalších členov gangu poznal z pracovnej činnosti. V tejto veci je poškodeným, pretože sátorovci ho chceli zdiskreditovať a dostať nielen z vtedajšej funkcie prvého viceprezidenta Policajného zboru, ale i "vyzliecť" z rovnošaty policajta. Podali na neho oznámenie, že v roku 2003 zobral úplatok tristotisíc korún za to, že sátorovec František Z. zvaný Šrek nebude mať problémy. O tom mali svedčiť ľudia z gangu, ale aj mimo neho.

Dôvodom krivého obvinenia bolo, že Spišiakovou zásluhou bol odvolaný funkcionár Úradu boja proti organizovanej kriminalite Boris D., ktorý je v súčasnosti obžalovaný so sátorovcami, lebo im dodával informácie. Spišiak uviedol, že hlavným organizátorom tejto akcie proti nemu bol príslušník gangu Andor Reisz, ktorého neskôr vlastní ľudia zavraždili. Za krivé obvinenie Spišiaka a iné skutky prokurátor Šreka obžaloval. Ako poškodené svedkyne vypovedali dve bývalé družky Andora Reisza a otec zavraždených bratov Szilárda a Csabu Raiszovcov.

Pojednávanie sa vedie proti ôsmim obžalovaným, z nich dvaja sú na slobode, šiesti vo väzbe. Väčšine z nich prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry kladie za vinu trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Už na prvom pojednávaní v máji sa ku skutkom podľa obžaloby priznal 43-ročný Zsolt N., zvaný Čonty a jeho kamarát 46-ročný Juraj B., zvaný Bugi. Čiastočné priznanie vyslovil aj Kristián K., ale iba v tom, že bol členom zločineckej skupiny, v ďalších troch bodoch obžaloby sa cíti nevinný. Obžalovaný bývalý policajt Boris D. vinu popiera a tvrdí, že sátorovcov poznal iba zo služobnej činnosti kriminalistu. Proces sa koná bez účasti Čontyho, ktorý požiadal, aby sa konalo v jeho neprítomnosti.

Skupina páchala násilnú a ekonomickú trestnú činnosť v Dunajskej Strede, v okresoch Galanta a Komárno, ale aj na iných miestach na území Slovenska a Maďarska od roku 1999 až do roku 2010. Údajne zakladateľ gangu Ľudovít Sátor bol objednávateľom popravy desiatich členov konkurenčnej skupiny pápayovcov v marci 1999 v bare Fontána v Dunajskej Strede. Podľa svedectva jedného z členov gangu skupina pripravila o život približne päťdesiat ľudí. Medzi nimi sú i tzv. biele kone, osoby, ktoré figurovali v prípade nelegálnej výrobne cigariet v Orechovej Potôni.

Pojednávanie pokračuje v stredu 5. septembra výpoveďami ďalších poškodených. Ako svedok by mal vypovedať aj Lehel H. v skupine sátorovcov známy ako hrobár. Na jeho pozemku v Čótfe údajne zakopával obete vrážd.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články