Svet obletela smutná správa: Zomrela legendárna herečka a speváčka s medovým hlasom | Topky.sk

Sobota, 19. október 2019. Meniny má Kristián, zajtra Vendelín.

Svet obletela smutná správa: Zomrela legendárna herečka a speváčka s medovým hlasom

Doris Dayová
Doris Dayová
Zdroj: TASR/AP
13.05.2019 16:00

LOS ANGELES - Vo veku 97 rokov zomrela legendárna americká herečka, speváčka a ochrankyňa práv zvierat Doris Dayová, ktorej filmová kariéra bola na vrchole v 60. rokoch 20. storočia. V pondelok to oznámila nadácia umelkyne, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AP.


Nadácia Doris Dayovej na ochranu zvierat spresnila, že herečka zomrela v pondelok nadránom vo svojom dome v kalifornskom Carmel Valley, na predmestí San Diega. Nadácia v e-mailovom oznámení uviedla, že Dayová skonala obklopená blízkymi priateľmi a "až donedávna, keď dostala vážny zápal pľúc, mala na svoj vek vynikajúce zdravie".

Bola známa ako speváčka s "medovým hlasom" a ako herečka, ktorej filmové drámy, muzikály a komédie s nevinným sexuálnym ladením z nej v 50. aj 60. rokoch urobili top hviezdu a zaradili ju medzi najpopulárnejšie filmové herečky v dejinách kinematografie. Dayovej spevavý hlas, prirodzená krása blondínky a výnimočne žiarivý úsmev jej priniesli sériu hitov, najprv v hudobnom svete a neskôr v Hollywoode.

Život Dayovej, železnej panny Hollywoodu 

Doris Dayová sa narodila sa 3. apríla 1924 v Cincinnati v americkom štáte Ohio. Dcéra nemeckého klaviristu, ktorý našiel druhý domov v americkom štáte Ohio, chcela byť tanečníčkou, ale zabránila jej v tom vážna dopravná nehoda. Doris von Kappelhoff, ako sa vtedy volala, však z tejto situácie vyťažila to najlepšie. Chodila na hodiny spevu a čoskoro z nej bola žiadaná speváčka. S prvou úspešnou pesničkou Day after Day sa spája aj jej umelecké meno, pod ktorým ju od roku 1945 poznala celá Amerika.

Veľkým hitom Doris Dayovej v povojnových rokoch bol šláger Sentimental Journey (Sentimentálna cesta), ktorý koncom druhej svetovej vojny úspešne vítal amerických vojakov pri návrate domov. Nemenej úspešné boli skladby Que sera sera a Everybody Loves a Lover, ktoré sa stali evergreenmi.

Známosť s režisérom Michaelom Curtizom jej zabezpečila prvú úlohu vo filme Romance on the High Seas (Romanca na šírom mori, 1948). Svojím šarmom sa zapáčila publiku a dvere do filmového Hollywoodu mala otvorené. Vďaka mnohostrannosti dostávala úlohy nielen v komédiách, ale aj v muzikáloch a v kriminálnych filmoch.

Zažiarila v komédii z Divokého západu Calamity Jane z roku 1953. Režisér Alfred Hitchcock, ktorý miloval blondínky, ju obsadil do svojho filmu The Man Who Knew Too Much (Muž, ktorý vedel priveľa, 1956). O štyri roky neskôr hrala v napínavom thrilleri Midnight Lace (1960) obeť vlastného manžela.

Z tohto pramenila jej popularita

Popularita Doris Dayovej však pramení najmä z úspešných hollywoodskych komédií The Pajama Game (Pyžamová hra, 1957), Pillow Talk (Nočný rozhovor, 1959), Please Don't Eat the Daisies (Prosím, nejedzte sedmokrásky, 1960) a iných. Hoci mala takmer 40 rokov, v komédii That Touch of Mink (Dotyk norkového kožucha, 1962) dokázala humorným spôsobom odolať zvodným pokusom Caryho Granta, za čo si vyslúžila povesť železnej panny Hollywoodu. Prispievala k nej aj tým, že sexuálne scény označovala za "just sick", teda neznesiteľné.

Hovorí sa, že Dayová mala aféru so svojím kolegom a neskorším americkým prezidentom Ronaldom Reaganom. Vydala sa štyrikrát, pričom raz sa stala vdovou a zvyšné tri manželstvá skončili rozvodom. V roku 1968, po smrti tretieho manžela, ktorý bol aj jej agentom, Doris Dayová zistila, že tento premárnil celý jej miliónový majetok.

No nezlomná blondína si stratené pozície dobyla späť úlohami v televíznych projektoch. Jej organizácia na ochranu zvierat Doris Day Animal League bojovala proti pokusom na zvieratách a nekontrolovanému rozmnožovaniu domácich zvierat.

V roku 2004 dostala Doris Dayová Prezidentskú medailu slobody. Od roku 1989 bola tiež držiteľkou Ceny Cecila B. DeMilla za celoživotný prínos pre film, ktorá sa odovzdáva na ceremónii Zlatých glóbusov.


Galéria

Doris Dayová 
Doris Dayová Doris Dayová Doris Dayová

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články