°C

Pondelok, 6. apríl 2020. Meniny má Irena, zajtra Zoltán.

Umelecký svet v smútku: Zomrela slovenská speváčka (†71), mama uznávaného hudobníka!

Zomrela speváčka Eva Biháryová-Rózsová
Zomrela speváčka Eva Biháryová-Rózsová
Zdroj: Getty Images
26.02.2020 10:51

BRATISLAVA - Vo veku 71 rokov zomrela slovenská speváčka Eva Biháryová-Rózsová. Umelkyňa skonala v utorok v Bratislave po dlhej a ťažkej chorobe. Zanechala po sebe manžela Juraja Rószu a deti, hudobníkov Oskara a Michaelu.


Eva Biháryová-Rózsová patrila k veľkým speváckym talentom 60. rokov. Narodila sa 11. februára 1949 v Hrnčiarovciach nad Parnou do hudobníckej rodiny. So sestrou Máriou spoločne nahrali rozhlasovú nahrávku Sám a sám. V roku 1967 sa po prvý raz predstavila na televíznych obrazovkách v súťaži Zlatá kamera, kde spievala skladbu Summertime.

O rok neskôr sa stala sólistkou Vojenského umeleckého súboru v Bratislave, kde pôsobila až do roku 1994. Prvý významnejší úspech dosiahla rozhlasovými nahrávkami, ako napríklad Stále tá hra alebo Tvoj hlas, v roku 1969. Známou sa však stala aj jedna z prvých rozhlasových nahrávok s orchestrom vojenského súboru V Tramtárii na Hrade s Evou Kostolányiovou. Spievala tiež na trnavských čajoch o piatej v kultúrnom dome Kovosmaltu.

Eva Biháryová-Rózsová
Zdroj: Facebook/Martin Jurčo

Biháryová-Rózsová spočiatku spievala najmä repertoár černošských speváčok, najmä Arethy Franklin a Elly Fitzgerald. Ako speváčka populárnych piesní vynikla najmä do polovice sedemdesiatych rokov, pričom účinkovala napríklad v televíznej relácii Malá televízna hitparáda, kde vystúpila napríklad s piesňami Tvoj hlas či Aj z mája máj.

V roku 1969 sa po prvý raz predstavila na Bratislavskej lýre s piesňou Ktosi prosí. Na festivale vystúpila aj v roku 1970 s piesňou Tvoje ústa a najväčší úspech zožala v roku 1971 s piesňou Vieroslava Matušíka Stará mama.

Vo vydavateľstve OPUS nahrala 10 singlov a v archíve Slovenského rozhlasu v Bratislave je 47 jej nahrávok, zväčša s Tanečným orchestrom Československého rozhlasu v Bratislave.


Galéria

Zomrela speváčka Eva Biháryová-Rózsová Eva Biháryová-Rózsová Oskar Rózsa Oskar Rózsa Eva Biháryová-Rózsová bola svokrou

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články