Čaputová opäť nepodpísala zákon predlžujúci volebné moratórium, obráti sa na Ústavný súd | Topky.sk

°C

Utorok, 28. január 2020. Meniny má Alfonz, zajtra Gašpar.

Čaputová opäť nepodpísala zákon predlžujúci volebné moratórium, obráti sa na Ústavný súd

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: SITA/Branislav Bibel
28.11.2019 17:00

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová opätovne nepodpísala zákon o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý predlžuje zákaz zverejňovať výsledky prieskumov zo 14 na 50 dní pred voľbami. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie prezidentskej kancelárie Martina Goffová. Prezidentka už skôr avizovala, že novelu zákona napadne na Ústavnom súde SR a požiada o pozastavenie jeho účinnosti.


Poslanci Národnej rady SR v utorok prelomili veto prezidentky a novelu zákona opätovne schválili. Prezidentka namietala, že návrh je v rozpore napríklad s právom na informácie či na zhromažďovanie a šírenie informácií.


Čítajte aj: Bugár sa zastal Čaputovej, dať na ÚS zákaz prieskumov je správne: Danko potvrdil dohodu so Smerom


Čaputová už avizovala, že sa v súvislosti s novelou bezodkladne obráti na Ústavný súd SR a požiada o pozastavenie účinnosti právnej normy. Zákon by sa mal dotýkať už budúcoročných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia 29. februára.

Zákaz zverejňovať výsledky prieskumov
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Opozícia predĺženie moratória kritizovala, v parlamente ho schválili poslanci Smeru-SD, SNS, ĽSNS a pár nezaradených. Predseda Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že pokiaľ prezidentka napadne zákon na ústavnom súde, bude to nepochopenie politickej reality a dôkaz toho, že Čaputová je opozičná prezidentka.


Galéria

Zuzana Čaputová Zákaz zverejňovať výsledky prieskumov

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články