Štvrtok, 6. október 2022. Meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa.

Druhý deň súdu o zmenkách: FOTO Tóth vypovedal niekoľko hodín, Kočner chcel ísť preč z Leopoldova

Marian Kočner a Peter TóthGaléria fotiek (5)
Marian Kočner a Peter Tóth
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Hlavné pojednávanie v kauze miliónových zmeniek trvalo dva dni po osem hodín. Vypovedal aj Marian Kočner, ktorého mala verejnosť možnosť vidieť prvýkrát odvtedy, čo ho pred vyše rokom poslal Najvyšší súd do väzby.


Kočnera priviezla policajná eskorta v nedeľu večer z Leopoldova do Bratislavy. Na jeho bezpečný prevoz dohliadal aj policajný vrtuľník. Advokát Marek Para tento prevoz v pondelok na hlavnom pojednávaní skritizoval a opätovne pripomenul, že so svojím klientom sa nemá kde radiť, pretože v leopoldovskej väznici pravidelne dostávajú miestnosť číslo štyri, o ktorej tvrdia, že je odpočúvaná. 

Súdne pojednávanie s obžalovaným Marianom Kočnerom sme sledovali ONLINE

Kočner počas svojho dvojhodinového monológu vystupoval veľmi sebaisto a čím dlhšie rozprával, tým sa zdal viac vo svojej koži. Miestami zvyšoval hlas. Keď mu kládol otázky prokurátor Ján Šanta, veľakrát ho chytal za slovíčka, ako to zvykol robiť pri otázkach novinárov. 

Výpoveď Tótha

Výpoveď Mariana Kočnera však nebola jediná, na ktorú verejnosť a novinári netrpezlivo čakali. Už v júli počas šiestich dní pojednávaní na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku sa očakávala výpoveď bývalého novinára a príslušníka Slovenskej informačnej služby, ktorý bol kedysi Kočnerovým kamarátom, Petra Tótha. Tóth sa však na pojednávanie nedostavil. Odôvodnil to tým, že sa obáva o svoj život. 

Peter Tóth prišiel na
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Jan Zemiar

Na pondelňajšie pojednávanie však prišiel. Jeho výsluch bol naplánovaný na 14:00, keďže ale Kočner vypovedal niekoľko hodín, výsluch sa presunul až do večerných hodín. Prokurátor Ján Šanta však prekvapivo navrhol, aby bol výsluch Tótha neverejný. Predseda senátu mu vyhovel, čo znamenalo, že novinári museli odísť. 

Pokračuje hlavné pojednávanie v
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Jan Zemiar

Kočner mohol mať dvoch dôverníkov. "Vyberáme si Martina Daňa a Adama Valčeka," povedal so smiechom Marek Para. Valček odmietol, rovnako aj Striško z televízie Joj, ktorého Kočner navrhol po Valčekovi. Dobrovoľne sa z novinárov neprihlásil nikto okrem filmárky Zuzany Piussi. 

Tóthova výpoveď pokračovala aj na druhý deň, opäť bez novinárov. Vypovedal od 13:00 hodiny až do večera. 

Markízu ovládol mafián

V druhý deň pojednávania vypovedala aj bývalá generálna riaditeľka televízie Markíza Zuzana Ťapáková. Hovorila o tom, ako spor Kočnerovej firmy Gamatex a Pavla Ruska vyvrcholil v roku 1998. "Do Markízy prišli po zuby ozbrojení muži," povedala Ťapáková. Kočner pritom deň predtým tvrdil, že žiadni ozbrojení muži v Markíze neboli. 

Pojednávanie v kauze zmenky.
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Keď sme sedeli v Ruskovej kancelárii, povedali ste, že novým generálnym riaditeľom je Peter Čongrády. Aj on tam sedel ozbrojený," vypovedala Ťapáková. Aj ona povedala, že o zmenkách nič nevedela a o ich existencii sa dozvedela až z médií. 

Vypovedal aj Matthias Settele, súčasný generálny riaditeľ Markízy, ktorý prišiel s tlmočníkom Martinom Kotlebom. "Po dôkladnom preskúmaní môžem povedať, že zmenky sú falošné," vyhlásil Settele. 

Pojednávanie v kauze zmenky.
Galéria fotiek (5)
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

Kočner žiadal premiestnenie

Obhajca Marek Para navrhol, aby bol Marian Kočner premiestnený z Ústavu na výkon väzby Leopoldov do Ústavu na výkon väzby Bratislava. Taktiež zamietol doplňujúci návrh presunúť pojednávania do ÚVV Leopoldov.

Senát taktiež zamietol návrh o tom, aby mohli zástupcovia strán informovať verejnosť o tých častiach svedectva Petra Tótha, ktoré sa týkajú samotných zmeniek. Pojednávanie vo veciach falšovania zmeniek TV Markíza bude pokračovať v októbri v ÚVV Bratislava.

Druhý deň súdu o zmenkách: FOTO Tóth vypovedal niekoľko hodín, Kočner chcel ísť preč z Leopoldova

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články