°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Opoziční lídri žiadajú po Kočnerovej komunikácii: Policajti, prokurátori a sudcovia, nebojte sa!

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Michal Truban, Alojz Hlina
Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Michal Truban, Alojz Hlina
Zdroj: Topky/Vlado Anjel
16.08.2019 14:25

BRATISLAVA – Progresívne Slovensko, Spolu, KDH a vznikajúca strana Za ľudí v piatok podpísali spoločné vyhlásenie. Zaväzujú sa v ňom, že urobia všetko pre to, aby popretŕhali väzby medzi políciou, prokuratúrou, justíciou a ľuďmi, ktorí sú napojení na zločineckú sieť. Strany a hnutia deklarujú, že chcú vzájomne spolupracovať, priniesť na Slovensko zmenu a nahradiť podľa ich slov "Kočnerovu generáciu politikov".


Strany sľubujú, že ak budú po nasledujúcich parlamentných voľbách vo vládnej koalícii, stane sa najvyššou prioritou vlády, aby bezpečnostné zložky štátu mohli konať slobodne. "Garantujeme, že polícia nebude nikdy konať v prospech osôb podozrivých zo závažných trestných činov a zneužívať svoje postavenie voči občanov, novinárom a politikom," zhodli sa vo vyhlásení.

Líder PS Michal Truban povedal, že chcú ľuďom ukázať odhodlanie bojovať o ich dôveru a priniesť zmenu. "Zároveň je to náš sľub, že keď nám túto dôveru dajú a podarí sa nám vymeniť Kočnerovu generáciu politikov, budeme robiť všetko pre to, aby sme to vyčistili a zničili všetky väzby medzi starými oligarchami a starými politikmi a prokuratúrou, políciou a justíciou," uviedol. Podľa neho sa politici za posledných dvadsať rokov nezmenili. „Samé kšefty, vopred vyhrané tendre. Potom nedokázali riešiť nemocnice, školstvo, ani pracovať pre ľudí. Po prečítaní komunikácie sme si uvedomili, aká veľká to je obludnosť. Pre týchto politikov sme šli do politiky - aby sme priniesli zmenu. Nie je to jednoduché, pretože máme silných súperov, ktorí roky rozkrádali krajinu. Na zmenu potrebujeme vedieť spolupracovať a dať naše egá do úzadia," povedal Truban.

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý,
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Líder strany Spolu Miroslav Beblavý dnes povedal, že keby páni v koalícii dokázali povedať prepáčte, toto je neprijateľné pre krajinu Európskej únie, odstupujeme, nemal by ich kto nahradiť. „Kto by bol v ich okolí zárukou, že zmenia kurz krajiny?" pýtal sa Beblavý. Ďalej skonštatoval, že posledné roky na Slovensku vládne systém, v ktorom si "naši" ľudia dokážu nielen vybaviť všetko, ale aj beztrestne páchať najhoršie zločiny. "Toto musíme zmeniť," vyhlásil s tým, že je potrebné hĺbkovo zmeniť systém v súdnictve, prokuratúre, polícii i to, ako fungujú štátne zásahy do ekonomiky. "Chcem požiadať vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov a všetkých, ktorí vyšetrujú v súčasnosti zločiny, aby sa nebáli. Máte podporu celej spoločnosti, aby ste očistili Slovensko. Do parlamentných volieb je to na vašich pleciach," povedal Beblavý. 

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý,
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Predseda KDH Alojz Hlina je rád, že sa zjavuje alternatíva. Bude však podľa neho veľmi silno atakovaná. Bývalý prezident SR a líder vznikajúcej strany Za ľudí Andrej Kiska skonštatoval, že sa na Slovensku prejavuje prepojenie vládnej moci s kriminálnikmi, oligarchami. "Tento pocit je strašný a po uniknutých informáciách si myslím, že každý jeden človek si vytvára názor, aký je tento štát," povedal Kiska. Naša krajina je ešte v horšom stave ako za Vladimíra Mečiara, vyhlásil. „Vtedy zabili Róberta Remiáša a teraz zahynuli dvaja mladí ľudia. Ten pocit, že vládna moc je prepojená na kriminálnikov a oligarchov, že pár ľudí má pocit, že krajinu vlastnia, že môžu všetko, je strašný. Po uniknutých informáciách si myslím, že si každý človek vytvoril vlastný názor na to, aký je náš štát," povedal Kiska.

Truban tvrdí, že sú otvorení na spoluprácu aj s ďalšími stranami, napríklad aj so SaS. "Každá strana, aj SaS má svoj snem. Uvidíme, ako dopadne a podľa toho sa budeme baviť ďalej," spresnil. Na otázku, či im neprekážajú stretnutia Richarda Sulíka s obvineným podnikateľom Marianom K. v minulosti, skonštatoval, že SaS nepokladajú za "Kočnerovu generáciu politikov" a za stretnutia s podnikateľom si musí Sulík zodpovedať sám. Kiska je presvedčený, že Za ľudí vstúpi do parlamentu ako silná strana, volá však po spolupráci strán. "Som presvedčený, že tu s nami mali stáť aj SaS a OĽaNO," povedal s tým, že lídrov týchto strán kontaktoval, avšak bez ich odpovede.

Opoziční lídri žiadajú po
Zdroj: Jan Zemiar

Richard Sulík uviedol, že návrh zmluvy od Kisku dostal len predvčerom podvečer. "O piatkovej tlačovej besede sa nezmienil, a keďže v týchto dňoch cestujem po Slovensku, plánoval som sa tomu venovať až v piatok. Samozrejme, ak by som vedel o tom, že zmluva sa ide verejne prezentovať už v piatok ráno, bol by som sa zúčastnil," skonštatoval Sulík.

Kiska klame, tvrdí Matovič

Igor Matovič reagoval na Kiskove slová na sociálnej sieti s tým, že Kiska klamal. "Kiska mi poslal dve SMS-ky, či nemám chuť a čas na kávu s ním v pondelok, či vo štvrtok. Prvú 5. júla a druhú 8. júla. Neodpovedal som mu na ne hneď, lebo som chuť nemal. Keď sa neskôr v médiách sťažoval, tak som mu aj ja cez médiá poslal odpoveď. Nemám totiž rád ľudí, ktorí mi do očí klamú o tom, ako veľmi chcú spolupracovať a poza chrbát robia presný opak," tvrdí Matovič.


Galéria

Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Andrej Kiska, Miroslav Beblavý, Andrej Kiska, Miroslav Beblavý,

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA
VIDEO: Topky/Vlado Anjel; Facebook/Igor Matovič

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články