°C

Piatok, 18. september 2020. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

Letecká tragédia v Etiópii ich prinútila konať: Stroj smrti vyradili ďalšie krajiny

Boeing 737 Max
Boeing 737 Max
12.03.2019 15:30

KUALA LUMPUR - Omán a Malajzia sa pripojili v utorok ku krajinám, ktoré po nedeľnej tragickej havárii lietadla v Etiópii pozastavili lety všetkých strojov typu Boeing 737 MAX 8 na svojich letiskách. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a Reuters.


Ománsky úrad pre civilné letectvo na Twitteri oznámil, že "až do odvolania dočasne pozastavuje lety lietadiel Boeing 737 MAX 8 na všetkých letiskách v krajine". Štátom vlastnená letecká spoločnosť Oman Air podľa informácií na svojej webovej stránke prevádzkuje päť lietadiel Boeing 737 MAX 8.

Pri páde lietadla Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ku ktorému došlo v nedeľu ráno, šesť minút po štarte z etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

Malajzijský úrad pre civilné letectvo vo svojom vyhlásení oznámil, že "s okamžitou platnosťou pozastavuje prílety aj štarty stroja Boeing 737 MAX 8", ako aj lety, ktoré využívajú malajzijský vzdušný priestor. Obe krajiny tento krok oznámili po tom, čo aj Etiópia, Čína, Indonézia a Kajmanie ostrovy v pondelok pozastavili lety tohto typu boeingov.

Podobne sa rozhodol v utorok Singapur, ktorý zakázal týmto strojom lietať vo svojom vzdušnom priestore. Tieto boeingy prestali využívať aj aerolínie v Argentíne, Brazílii, Mexiku, Indii, Juhoafrickej republike (JAR) či Austrálii. Išlo už o druhú tragickú haváriu lietadla Boeing 737 MAX 8; prvá sa stala vlani v októbri, keď sa stroj indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora a zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.

Veľká Británia a Singapur sa pridali na zoznam

Britský úrad pre civilné letectvo zakázal v utorok lety všetkých dopravných lietadiel typu Boeing 738 MAX 8 v britskom vzdušnom priestore. Urobil tak po tom, čo sa lietadlo tohto typu zrútilo v nedeľu neďaleko etiópskej metropoly Addis Abeba. Informovala o tom agentúra DPA.

K rovnakému kroku pristúpila v utorok aj nórska nízkorozpočtová spoločnosť Norwegian Air Shuttle, ako aj Omán, Malajzia a Singapur. Už predtým lety Boeingov 737 MAX 8 zakázali aj ďalšie krajiny a letecké spoločnosti. V pondelok tak urobili Etiópia, Čína, Indonézia a Kajmanie ostrovy.

Pri páde Boeingu 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ku ktorému došlo v nedeľu ráno šesť minút po štarte z Addis Abeby, zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch Slovákov.

Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu; prvá sa stala vlani v októbri, keď sa stroj indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air zrútil do Jávskeho mora a zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články