Sobota, 18. september 2021. Meniny má Eugénia, zajtra Konštantín.

USA o výsledkoch volieb: Hoci je v semenisku nacionalizmu, Slovensko sa otočilo k liberalizmu

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR/Martin Baumann
31.03.2019 23:50

WASHINGTON – Vzostup Zuzany Čaputovej na Slovensku je vnímaný ako pokarhanie konzervatívneho nacionalizmu pretvárajúceho väčších susedov Slovenska, napísal americký denník The Wall Street Journal (WSJ).Čítajte aj: Slovensko vo svetových médiách: Je to senzácia, píšu o víťazstve Zuzany Čaputovej


"Hoci sú právomoci prezidenta na Slovensku ústavou obmedzené, víťazstvo Zuzany Čaputovej v prezidentských voľbách je vnímané ako výrazný, možno až ojedinelý politický posun v strednej a východnej Európe, regióne bývalých komunistických krajín, ktorý bol a je epicentrom nového nacionalizmu šíriaceho sa kontinentom," napísal reportér Drew Hinshaw pokrývajúci pre denník strednú a východnú Európu.

Sociálny liberalizmus

Hinshaw pripomína, že maďarský premiér Viktor Orbán a poľská strana Právo a spravodlivosť zvíťazili výraznými väčšinami vďaka sľubom o zamedzení vstupu moslimských prisťahovalcov a zakotvení kresťanského konzervativizmu. Poltucet kandidátov sa o to podľa neho snažil aj na Slovensku.


Čítajte aj: O prezidentské voľby bol záujem aj zo sveta: The New York Times im venuje značnú pozornosť


"Naopak, Čaputová ponúkala sociálny liberalizmus ako dôkaz toho, že je iná než slovenská politická trieda zaplavená korupčnými škandálmi," napísal novinár. V článku WSJ sa ďalej uvádza, že nie je jasné, aký vplyv bude mať víťazstvo Čaputovej a hodnôt, ktoré presadzuje, na daný región. V Poľsku, Česku i Maďarsku si zachovávajú prevahu nacionalistické strany. Dokonca i na Slovensku podporilo v prvom kole prezidentských volieb 25 percent voličov proruských kandidátov.

Zuzana Čaputová počas prejavu po zverejnení výsledkov volieb
Zuzana Čaputová
Zdroj: Topky/Ján Zemiar

"Hoci má obmedzenú rolu, Čaputová bude mať právo vymenovať deviatich sudcov 14-členného ústavného súdu. Bude tiež vrchnou veliteľkou krajiny, keď bude Slovensko rokovať o obrannej dohode so Spojenými štátmi, ktorú sa jej vláda, podobne ako maďarská, zdráhala podpísať," uviedol na záver Hinshaw.


Galéria

Zuzana Čaputová Zuzana Čaputová počas prejavu

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články