Napriek rokovaniam o mieri pácha Taliban samovražedné útoky naďalej: Zomreli traja policajti | Topky.sk

°C

Piatok, 22. november 2019. Meniny má Cecília, zajtra Klement.

Napriek rokovaniam o mieri pácha Taliban samovražedné útoky naďalej: Zomreli traja policajti

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA/AP Photo
27.07.2019 13:25

KÁBUL - Najmenej traja policajti zahynuli pri útoku samovražedného atentátnika z extrémistického hnutia Taliban, ktorý sa vo východoafganskej provincii Ghazní odpálil v sobotu ráno na policajnej stanici. Píše o tom agentúra AP citujúca miestne policajné zdroje.


K najnovšiemu útoku došlo v čase, keď Washington intenzívne rokuje s islamistickým Talibanom o ukončení už 18 rokov trvajúcej vojny v Afganistane. Talibovia však zároveň odmietajú akékoľvek rokovania s afganskou vládou, pretože ju považujú za bábkový režim Spojených štátov. K zodpovednosti za sobotný útok sa Taliban prihlásil prostredníctvom svojho hovorcu Zabíhulláha Mudžáhida. Incident sa stal v okrese Áb Band a okrem mŕtvych si vyžiadal aj zranenia ďalších 12-tich príslušníkov policajného zboru.

Pri atentáte, ktorý objekt policajného veliteľstva čiastočne zničil, použil Taliban ukradnuté vojenské terénne vozidlo. Talibovia doposiaľ ovládajú väčšiu časť územia provincie Ghazní. Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok informovalo, že šéf diplomacie Mike Pompeo a afganský prezident Ašraf Ghaní sa telefonicky dohodli na zintenzívnení snáh o ukončenie vojny v Afganistane.

Pompeo afganského prezidenta zároveň ubezpečil, že Spojené štáty sa aj naďalej zasadzujú za znižovanie vojenskej prítomnosti v Afganistane. To však bude postupné a podmienené plnením záväzkov vyplývajúcich z prípadnej mierovej dohody.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články