°C

Štvrtok, 3. december 2020. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora.

Danko na návšteve Bieloruska: Ukrajinci chodia do Poľska, my by sme chceli Bielorusov

Andrej Danko na návšteve Bieloruska
Andrej Danko na návšteve Bieloruska
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
03.06.2019 16:20

MINSK – Bielorusko ponúka potenciál na spoluprácu vo viacerých oblastiach, okrem ekonomiky aj vo vzdelávaní a zdravotníctve, najmä vzhľadom na to, že Slovensku bude onedlho chýbať zdravotnícky personál. Po pondelkovom stretnutí s predsedom dolnej komory bieloruského parlamentu Vladimirom Andrejčenkom to povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS).


"S úsmevom vravím, že keď Ukrajinci obľubujú Poľsko, my by sme mali radšej vzhliadať k Bielorusom a umožniť im pracovať alebo šíriť ich vzdelanie u nás," povedal Danko na brífingu. Ako ďalej informoval, bude sa zasadzovať za vzájomné uznávanie diplomov na Slovensku a v Bielorusku a v tejto záležitosti osloví aj ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS). Predseda Snemovne reprezentantov bieloruského Národného zhromaždenia Vladimir Andrejčenko počas rokovania so slovenskou delegáciou predostrel ambíciu užšej spolupráce Slovenska s Vyšehradskou štvorkou.

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Danko odpovedal, že ročné slovenské predsedníctvo v zoskupení sa v závere júna skončí, avšak prisľúbil, že o tejto téme bude hovoriť so svojím českým partnerom Radkom Vondráčkom, ktorého krajina v júli preberie predsedníctvo vo V4. Danko pripomenul, že počas slovenského predsedníctva sa uskutočnilo viacero rozšírených rokovaní krajín V4 na úrovni parlamentov.

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

V rozšírenom formáte figurovalo osobitne Francúzsko, Nemecko či štáty Beneluxu. "Je dôležité, aby sa V4 prezentovala na bilaterálnej úrovni viac, pretože po tom období, kedy sme mali problém vysvetľovať postoj k migrácii, sa nás niektorí aj v EÚ začali báť," povedal Danko a zdôraznil, že podobné kontakty s Bieloruskom a tiež pobaltskými štátmi "majú svoj význam". 

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Šéf dolnej komory bieloruského parlamentu ďalej hovoril o rozvoji ekonomickej spolupráce, pričom poukázal na rastúci objem zahraničného obchodu. V roku 2018 dosiahol 218 miliónov dolárov a rastúcu tendenciu podľa neho vykazuje aj v roku 2019. Predsedníčka skupiny priateľstva so Slovenskom v bieloruskom parlamente Ľudmila Dobrynová, ktorá zároveň riadi výbor pre financie, v rozhovore pre novinárov uviedla, že Bielorusko má záujem o slovenské odborné kapacity v oblasti jadrovej energetiky, pričom Slovensku zase môže ponúknuť produkty svojho strojárskeho či ľanového priemyslu. 

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Danko poukázal, že podnikateľská spolupráca s Bieloruskom by sa mohla rozvíjať aj v kontexte jeho členstva v Eurázijskej hospodárskej únii, ktorá predstavuje rozsiahly bezcolný priestor. Predseda slovenského parlamentu počas rokovaní pozval predstaviteľov bieloruského zákonodarného zboru na oslavy 75. výročia SNP do Banskej Bystrice v auguste tohto roku. V rámci pondelkového programu v Minsku si Danko pozrel v múzeu druhej svetovej vojny aj expozíciu venovanú 1. česko-slovenskému partizánskemu oddielu v ZSSR a jeho veliteľovi kapitánovi Jánovi Nálepkovi, ktorého si Bielorusi podľa Danka "veľmi vážia". Pri tejto príležitosti Danko uviedol, že Slováci za posledných 30 rokov zanedbali budovanie podobných inštitúcií.

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Je chybou predávať strategické podniky, tvrdí Danko 

Je chybou predávať strategické podniky a prenášať kompetencie v oblasti systému vzdelávania zo štátu na samosprávne orgány. Uviedol to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) v rámci pondelkového rokovania s predsedom hornej komory bieloruského parlamentu Michailom Miasnikovičom v Minsku. "Sú určité oblasti, kde štát musí mať pevnú ruku," zdôraznil Danko na spoločnej tlačovej konferencii s Miasnikovičom. Šéf Rady republiky bieloruského Národného zhromaždenia súhlasil, že je dôležité, aby strategické podniky kontroloval štát.

"Jednou z kľúčových vecí je správne narábať s veľkým intelektuálnym a priemyselným potenciálom strategických podnikov," vyhlásil a dodal, že takisto je dôležité primerané rozdelenie kompetencií medzi štátom a súkromným sektorom. Na tlačovej konferencii, na ktorej boli prítomné aj bieloruské médiá, Danko odkázal Bielorusom, že ak majú záujem o prácu v Európskej únii, Slovensko je pre nich tým správnym miestom. Potrebuje zdravotnícky personál, učiteľov i umelcov, vymenoval Danko.

Pripustil, že miera nezamestnanosti na Slovensku patrí k najnižším v EÚ, avšak v krajine chýbajú na niektorých pozíciách odborníci, ktorí by zároveň "ctili základné hodnoty a princípy našej kultúry". Zároveň si podľa vlastných slov želá, aby Slováci viac spoznávali Bielorusko. "Ja som nechcel veriť, že tu ešte nikdy nebol predseda NRSR," povedal v tejto súvislosti a dodal, že Slováci by sa mali Bielorusmi inšpirovať napríklad v pestovaní úcty voči vlastnej histórii. 

Danko v Minsku hovoril aj o možnostiach ekonomickej spolupráce a napojení Bieloruska na ázijské trhy, pričom z komodít, ktoré Bielorusi vyvážajú, spomenul potraviny, predovšetkým mliečne výrobky. Bielorusko patrí medzi najväčších producentov mlieka a mliečnych výrobkov na svete. Predseda slovenského parlamentu bude v Bielorusku aj v utorok, keď sa stretne s prezidentom krajiny Alexandrom Lukašenkom.

Andrej Danko na návšteve
Zdroj: TASR/Jakub Kotian


Galéria

Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve Andrej Danko na návšteve

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články