Návšteva ministerky Sakovej v Nemecku bola podľa SaS iba zdvorilostnou záležitosťou | Topky.sk

Piatok, 18. október 2019. Meniny má Lukáš, zajtra Kristián.

Návšteva ministerky Sakovej v Nemecku bola podľa SaS iba zdvorilostnou záležitosťou

Denisa Saková
Denisa Saková
Zdroj: SITA/Martin Medňanský
25.09.2018 12:25

BRATISLAVA - Návšteva ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) v Nemeckej spolkovej republike bola podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) iba zdvorilostným prejavom, bez konkrétnych výsledkov. Liberáli sa navyše domnievajú, že existujúce podozrenia o zapojení Slovenskej republiky do údajného únosu Vietnamca z leta minulého roka vychádzajú práve z vyšetrovania nemeckou políciou.


Saková sa v pondelok stretla v Berlíne s nemeckým kolegom Horstom Seehoferom, ktorý sa pýtal na posuny vo vyšetrovaní, pričom problém únosu podľa vlastných slov nevníma ako slovenko-nemecký a nemal by narušiť vzájomné vzťahy. Saková tiež Seehofera informovala, že väčšina zo 44 príslušníkov Policajného zboru SR už bola vypočutá po tom, ako ich ministerka zbavila mlčanlivosti. Na výsluchoch sa môžu osobne zúčastniť aj nemeckí kriminalisti. Vyšetrovanie na nemeckej strane by malo byť podľa Sakovej uzatvorené v priebehu niekoľkých týždňov.

Podľa SaS musela Saková vedieť, že nie je orgánom činným v trestnom konaní a jej návšteva preto nemôže priniesť žiaden zásadný výsledok. "Napriek tomu sa ministerka Saková do Nemecka vybrala a podľa očakávania stretnutie malo len zdvorilostný ráz. Ale zrejme o to Smeru-SD išlo, aby ministerka mohla tlmočiť občanom na Slovensku slová svojho nemeckého náprotivku, že Nemecko so Slovenskom v súvislosti s uneseným Vietnamcom problém nemá. A posmelená týmto diplomatickým jazykom znova spochybnila dôvodné podozrenie, že vietnamský podnikateľ bol unesený pomocou slovenského vládneho špeciálu cez slovenské územie,“ uviedol poslanec Ľubomír Galko (SaS).

Opozičný poslanec Martin Klus (SaS) doplnil, že práve práca nemeckých kriminalistov a anonymné výpovede slovenských policajtov vytvárajú podozrenia zo zapojenia sa Slovenska do celého prípadu. "Otázka znie tak, či Vietnamci zneužili slovenskú pohostinnosť, alebo im niekto v únose zo slovenskej strany výdatne pomáhal," povedal Klus. Kauzu údajného únosu od 3. augusta tohto roka vyšetrujú slovenské orgány činné v trestnom konaní po tom, ako podala novinárka Denníka N trestné oznámenie. Na prípade spolupracuje aj Generálna prokuratúra SR spoločne s nemeckými a českými kolegami. Podľa jej šéfa Jaromíra Čižnára zatiaľ nie je zrejmé, aké informácie sa potvrdia či vyvrátia. Prípad na slovenskej strane dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave, na prácu vyšetrovateľov dohliadajú traja prokurátori.

V čase údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom šéfoval rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý akékoľvek zapojenie Slovenskej republiky odmieta. Informácie o tom, že Slovensko bolo zapojené do únosu publikoval ešte počas uplynulého leta Denník N s tým, že informácie zverejnil nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podľa denníka už nemeckí vyšetrovatelia nepochybujú o tom, že na únos vietnamského občana bol použitý slovenský vládny špeciál. Slovenský rezort vnútra v žiadosti o prelet ponad Poľskom uviedol, že na palube lietadla bude aj minister Robert Kaliňák, ktorý však z Bratislavy neodletel. V slovenskom lietadle tak bola iba oficiálna vietnamská delegácia. Tieto informácie potvrdilo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Politická opozícia v tejto súvislosti zvolala aj zasadnutie mimoriadnych parlamentných výborov, po ktorých stále nie sú známe konkrétne informácie o tom, či slovenská strana participovala na únose vedome, alebo nevedome.

Vietnamského podnikateľa podľa informácií nemeckých médií v lete minulého roka pravdepodobne uniesli z Nemecka do Vietnamu. V Nemecku žiadal o politický azyl, pričom v domovskej krajine čelil obvineniam z korupcie. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že auto s únoscami podľa GPS súradníc parkovalo pri vládnom hoteli Bôrik v Bratislave. Bolo to v čase, keď sa tam vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák stretol s vietnamským ministrom. Slovenská strana vietnamským partnerom požičala vládny špeciál na prepravu z Prahy do Bratislavy a z Bratislavy do Moskvy. Trinh Xuan Thanha vo Vietname odsúdili na dva doživotné tresty.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články