Piatok, 2. december 2022. Meniny má Bibiána, Viviána, zajtra Oldrich.

Kauza únosu Vietnamca vrcholí! Kaliňák hovorí o dohre, prvé reakcie koalície

Robert Kaliňák, Béla Bugár a Anton HrnkoGaléria fotiek (1)
Robert Kaliňák, Béla Bugár a Anton Hrnko
Zdroj: SITA/Diana Černáková, Branislav Bibel

BRATISLAVA – Most-Híd vníma pozitívne, že po dôraznom posune v prípade úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej napredujú vyšetrovatelia aj v prípade únosu vietnamského občana. Ako povedal dnes predseda strany Most-Híd Béla Bugár, aj dnes tvrdí strana to isté ako v prípade vraždy.


„Politici musia nechať vyšetrovateľov, políciu a prokuratúru pracovať. To je dôležité a nie politické vyhlásenia. Pre nás je naďalej dôležité to, či na tejto akcii (únos Vietnamca) niektorý z našich štátnych orgánov spolupracoval vedome a aktívne. Ak to orgány činné v trestnom konaní potvrdia, strana Most-Híd vie, ako má konať,“ vyhlásil Bugár.

Denník N v pondelok informoval o tom, že dvaja policajti vypovedali pred slovenskými vyšetrovateľmi, že na letisku videli, ako vlečú do nášho vládneho lietadla vietnamského štátneho manažéra Trinh Xuan Thanha.

Hovorca Krajskej prokuratúry v Bratislave Michal Šúrek dnes potvrdil informáciu, že v prípade údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thana bol vydaný pokyn na začatie trestného stíhania. "Dozorujúci prokurátor vydal pokyn na začatie trestného stíhania vo veci prečinu obmedzovania osobnej slobody spolupáchateľstvom," uviedol. Prípad na slovenskej strane dozoruje Krajská prokuratúra v Bratislave, na prácu vyšetrovateľov dohliadajú traja prokurátori.

Vietnamec bol unesený ešte počas minulého leta údajne pomocou slovenského vládneho špeciálu. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) akúkoľvek úmyselnú účasť Slovenska odmieta. Kauzu únosu od 3. augusta tohto roka vyšetrujú slovenské orgány činné v trestnom konaní. Na prípade spolupracuje aj Generálna prokuratúra SR spoločne s nemeckými a českými kolegami.

Kaliňákovi záleží na vyšetrení kauzy

Exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi veľmi záleží na tom, aby bol prípad údajného únosu vietnamského funkcionára dôsledne vyšetrený a je pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré jediné sú oprávnené prijímať závery. Napísal to dnes na sociálnej sieti.

"Z dnešných informácií médií som sa dozvedel, že dvaja zo 44 vypočúvaných osôb mali vypovedať, že pravdepodobne videli únos. Druhá informácia hovorí, že vyšetrovanie zatiaľ nepotvrdilo, že akcia sa mala udiať s mojím súhlasom, ale naopak vyvracia účasť štátnych orgánov. Pevne verím, že spomínaní dvaja policajti budú teraz spolupracovať s prokuratúrou, keďže tak z nepochopiteľných dôvodov neurobili už v minulosti," uviedol bývalý minister.

Zároveň zdôrazňuje, že ani on osobne, ani žiadne slovenské štátne orgány sa nijakým spôsobom vedome nepodieľali na takejto akcii. "Ak sa potvrdí, že bola zo strany Vietnamu zneužitá naša pohostinnosť, bude to mať tvrdú diplomatickú dohru," dodal.

Hrnko si počká

Predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko (SNS) si počká na konečný výsledok vyšetrovania v prípade únosu vietnamského občana. Ako dnes povedal, nerád podlieha špekuláciám.

„Ide o policajtov, ktorí sa pripravujú dopredu na funkcie. Nechcem však nikoho znevažovať,“ povedal Hrnko v súvislosti s tým, že o únose prehovorili dvaja policajti. Podľa neho treba na základe vyšetrovania konať a nie špekulovať dopredu a vyvodzovať závery bez potvrdenia záverov. „Obviniť je jedna vec a dokázať je druhá vec,“ dodal.

Saková dôveruje vyšetrovateľom

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) víta kroky polície a prokuratúry, ktoré by mohli pomôcť k objasneniu prípadu únosu vietnamského občana z Nemecka. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

Ministerka pripomína, že vo veci únosu zbavila mlčanlivosti 44 ľudí a prístup slovenských orgánov pri vybavovaní dožiadaní z Nemecka ocenila aj nemecká strana. "Tak, ako vždy dôverovala orgánom činným v trestnom konaní v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, dôveruje im aj pri vyšetrovaní únosu vietnamského občana z Nemecka," doplnil tlačový odbor rezortu vnútra.

Saková tak reagovala na vyhlásenia opozičnej SaS, hnutia OĽaNO a Sme rodina, ktoré žiadajú jej odstúpenie z postu ministerky. Neveria, že by sa podobný skutok mohol stať bez účasti nejakého vysokopostaveného človeka priamo v štruktúrach ministerstva vnútra.
 

 

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články