Kuciakovej spojke z Česka NAKA konečne vrátila zhabaný mobil: Skončil na podivnom mieste | Topky.sk

Utorok, 15. október 2019. Meniny má Terézia, zajtra Vladimíra.

Kuciakovej spojke z Česka NAKA konečne vrátila zhabaný mobil: Skončil na podivnom mieste

Pavla Holcová
Pavla Holcová
Zdroj: Archív PH
05.06.2018 13:29

PRAHA - Investigatívna novinárka Pavla Holcová absolvovala v polovici mája výsluch na Slovensku. NAKA ju vypočúvala osem hodín a vzali jej telefón. Vo svete i v mediálnej sfére sa strhla vlna kritiky. Po takmer troch týždňoch jej polícia telefón vrátila. Právnik poň musel ísť do Nitry. Holcová obálku ešte neotvorila, bude putovať k forenzným technikom.


O tom, že polícia vrátila novinárke telefón, informovala sama Holcová na svojom Facebooku. "Mobil už ide domov. Asi pred hodinou môj slovenský právnik prevzal obálku s mojím mobilným telefónom. Ďakujem všetkým za podporu, bez vás by to nešlo," napísala na sociálnej sieti.

Kuciakovej spojke z Česka
Zdroj: FB/Pavla Holcová

Telefón som ešte nevidela

Novinárku sme kontaktovali, na viaceré otázky v súčasnosti nevie odpovedať, keďže telefón ani nevybalila z obálky. Mobil má momentálne jej právnik. "Ja som mobil ešte nemala v ruke. Právnik, ktorý ma zastupuje, šiel môj telefón vyzdvihnúť včera popoludní do Nitry," uviedla pre Topky Holcová. Zaujímavé je, že Nitra sa spája s Bödörovcami, ktorí sú rodinne prepojení na bývalého šéfa polície Tibora Gašpara, ktorý skončil vo svojej funkcii k 31. máju tohto roka. V čase výsluchu bol však stále na čele polície. Na otázku, prečo jej telefón poslali do Nitry, novinárka odpovedať nevedela a pousmiala sa.

"Dostala som echo, že by telefón mohol byť v pondelok pripravený. Úplne som tomu neverila," povedala novinárka, ktorej NAKA vzala telefón pred takmer troma týždňami počas výsluchu. Zatiaľ však nevie, či jej do mobilu nejakým spôsobom zasiahli a či sa polícia snažila z mobilu niečo získať. "Telefón je zalepený v obálke u môjho právnika, ešte som ho nevidela. Mám v pláne zaslať ho v tomto "balení" našim forenzným technikom, aby sa pozreli, ako telefón vyzerá a či nesie nejaké známky poškodenia."

NAKA tvrdí, že s telefónom nemanipulovala

Žiadne zmeny si preto zatiaľ všimnúť nemohla. "Naši technici mi však povedali, že ho nesmiem zapnúť a ani sa dotknúť displeja. Nechám ho preto v pôvodnej obálke a tak ten telefón predám aj našim technikom," uviedla Holcová.

K telefónu existuje aj oficiálny protokol, ktorý dostala novinárka spolu s telefónom. "V protokole NAKA tvrdí, že s telefónom nič nerobili ani oni ani Europol," dodala na záver Holcová. Novinárka zatiaľ o žiadnom ďalšom výsluchu na Slovensku nevie.

Vyjadrenie Úradu špeciálnej prokuratúry

Vrátenie mobilného telefónu potvrdila aj hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová. "Orgány činné v trestnom konaní postupovali v súlade s Trestným poriadkom. Podľa zákona je ten, kto má pri sebe vec alebo údaje dôležité pre trestné konanie, povinný ich na vyzvanie predložiť policajtovi alebo prokurátorovi. Ak ich na vyzvanie nevydá, môžu mu byť podľa zákona na príkaz prokurátora alebo policajta odňaté. Zákon ukladá povinnosť pri vyzvaní svedka upozorniť, že ak nevyhovie výzve, môžu mu byť odňaté a musia ho upozorniť na následky nevyhovenia – uloženie poriadkovej pokuty," povedala ďalej hovorkyňa.

ÚŠP zdôrazňuje, že mobilný telefón bol svedkyňou dobrovoľne vydaný a nedošlo k jeho odňatiu políciou tak, ako to bolo nesprávne medializované. "Pre potreby trestného konania vedeného pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej bolo nevyhnutné zabezpečiť údaje, ktoré mali zachytávať obsah, rozsah a formu komunikácie svedkyne so zavraždeným novinárom ohľadom pripravovaného článku o talianskej mafii na Slovensku, ktoré by mohli byť motívom páchateľa skutku," povedala v hovorkyňa. 

"Včera svedkyňa kópiu tejto komunikácie pre potreby trestného konania poskytla v elektronickej podobe, preto nie je potrebné vyhotoviť kópiu tejto komunikácie z mobilného telefónu. Potvrdzujeme, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry 4. júna vrátil svedkyni mobilný telefón zaistený v trestnom konaní," ozrejmila ďalej Tökölyová.

ÚŠP ďalej zdôrazňuje, že nedošlo k akejkoľvek manipulácii s mobilným telefónom alebo s jeho obsahom. Orgány činné v trestnom konaní s predmetným mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali, a teda ani nedošlo k prelomeniu jeho ochrany a skopírovaniu údajov. "V danom prípade, keď ide o poškodeného – novinára, by rovnako malo byť hlavným cieľom jeho kolegov novinárov, aby boli riadne a včas zaistené všetky dôkazy, ktoré napomôžu odhaleniu a potrestaniu páchateľov tohto trestného činu. Sme presvedčení, že svedkyňa v súlade so svojimi verejnými vyhláseniami bude ďalej napomáhať orgánom činným v trestnom konaní pri objasňovaní predmetného trestného činu a v tomto smere poskytne aj nevyhnutnú spoluprácu," dodala Tökölyová.

Investigatívnu novinárku vypočúvala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v polovici mája tohto roku. Výsluch trval osem hodín a vzali jej aj mobilný telefón s citlivými údajmi. Mobil odobrali novinárke na základe príkazu prokurátora špeciálnej prokuratúry. Úrad špeciálnej prokuratúry v stanovisku uviedol, že im mobil dala dobrovoľne, Holcová však tvrdila opak. Telefón síce odovzdala dobrovoľne, no pod hrozbou pokuty vo výške 1650 eur. 


Galéria

Pavla Holcová

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/AMaj
ZDROJ: TASR
FOTO: archív P.H., FB/P.H.

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články