Sobota, 3. december 2022. Meniny má Oldrich, zajtra Barbora, Barbara.

Vysmiala ho vlastná rodina: Ty nemôžeš byť herec, lebo...!

Dustin HoffmanGaléria fotiek (4)
Dustin Hoffman
Zdroj: Columbia Pictures

LOS ANGELES - Dnes je z neho legenda, kedysi ani sám nevedel, akú životnú dráhu si má vybrať. A v jeho vlastnej rodine si nemysleli, že Dustin Hoffman môže niekedy uspieť ako herec.


Dustin Hoffman sa narodil 8. augusta 1937. Chcel byť klaviristom, či lekárom, kvôli zlému prospechu sa na vyrovnanie známok zapísal na hodiny herectva. Nakoniec si práve to zvolil za svoju životnú dráhu.

Dustin Hoffman

V New Yorku najprv účinkoval len v reklamných šotoch a občasných malých televíznych úlohách. Hrať začal, keď mal devätnásť rokov, na svoju príležitosť však čakal desať rokov. Nenápadný muž nižšieho vzrastu narušil na prelome 60. a 70. rokov dvadsiateho storočia predstavu divákov o hollywoodskej mužskej hviezde, ktorou bol dovtedy urastený krásavec.

A rovnako to vnímali aj v jeho vlastnej rodine. „Ty nemôžeš byť herec. Nevyzeráš dosť dobre,” vyhlásila jeho teta Pearl. 

Dustin Hoffman (30-ročný)
Galéria fotiek (4)
Dustin Hoffman (30-ročný)
Zdroj: United Artist

Odborníkov však zaujal. V roku 1960 začínal ako divadelný herec na Broadwayi, kde zožal ovácie kritiky za svoje účinkovanie a v roku 1966 získal cenu Obbie Award, ktorá sa udeľuje najlepšiemu divadelnému hercovi sezóny na Off Broadwayi. 

Pre film ho objavil režisér Mike Nichols, ktorý celkom neznámemu mladíkovi zveril veľkú filmovú rolu vo filme Absolvent (1967), kde hral citlivého, neskúseného mladého muža, absolventa vysokej školy. Za herecký výkon ho nominovali na Oscara. Ďalšie nominácie získal za úlohy vo filmoch Midnight Cowboy (Polnočný kovboj - 1969), Lenny (1974), Kramerová versus Kramer (1979), Tootsie (1982), Rain Man (1988) a Vrtieť psom (1997). Sošku Oscara získal dvakrát a to za úlohu rozvedeného otca starajúceho sa o syna vo filme Kramerová versus Kramer a za úlohu autistického brata vo filme Rain Man.

Film Kramerová verzus Kramer, kde mu bola partnerkou herečka Meryl Streep, mal najväčší úspech u divákov i kritikov. Bol ovenčený piatimi Oscarmi a prešiel doslova celým svetom. Film Tootsie nakrútil v réžii Sidneyho Pollacka. Stvárňuje tu herca, ktorý keď nemôže zohnať prácu, preoblečie sa za ženu a získa nielen úlohu, ale s ňou i veľký úspech. Hoffman s nesmiernym šarmom zahral veľmi náročnú dvojrolu a práve vďaka jeho prirodzenému herectvu mal film veľký divácky úspech.

Dustin Hoffman (ako 42-ročný)
Galéria fotiek (4)
Dustin Hoffman (ako 42-ročný)
Zdroj: Columbia Pictures Corporation

Vzhľadom na jeho mimoriadnu hereckú všestrannosť prichádzali ďalšie filmové úlohy i ďalšie úspechy. Herec si starostlivo vyberal úlohy a presne vedel, čo ktorou chce povedať, aké posolstvo chce divákom zanechať. Nakrútil životopisný film Motýlik (1973), vo Fossovej adaptácii divadelnej hry Juliana Barryho Lenny z roku 1974 Hoffman presvedčivo stvárnil titulnú tragickú postavu herca z kabaretu, ktorý zomiera ako štyridsaťročný na následky používania drog. Režisér Alan Pakula nakrútil film All the President's Men (Všetci prezidentovi muži - 1976), v ktorom dvojicu novinárov, ktorí prispeli k odhaleniu škandalóznej aféry Watergate skvele vytvorili Dustin Hoffman a Robert Redford. Príbeh bývalých nacistov, ktorí sa usilujú odstrániť zradcu z vlastných radov, zobrazuje film Maratónec (1976), kde Hoffman stvárnil hlavnú postavu.

Dustin Hoffman má za sebou tiež úspešnú divadelnú kariéru. V roku 1974 sa vrátil na Broadway so svojím režijným debutom All Over Town. Neskôr si zahral v hre Willyho Lomana Death of a Salesman, pri ktorej tiež pôsobil ako producent. Za svoj herecký výkon dostal ceny Drama Desk Award a Emmy. Za úlohu Shylocka v hre The Merchant of Venicebol nominovaný na cenu Tony Award.

Medzi jeho ďalšie projekty patria aj film Porota (2003), bláznivá komédia Meet the Fockers (Jeho foter, to je lotor! - 2004), Stranger Than Fiction (Horšie už to nebude - 2006), Barneyho ženy (2010), Šéf (2014), Je ťažké ju zviesť (2015). Ako dabingový herec sa uplatnil napríklad v sérii Kung Fu Panda. 

Dustin Hoffman
Galéria fotiek (4)
Dustin Hoffman
Zdroj: Paramount Pictures

Vysmiala ho vlastná rodina: Ty nemôžeš byť herec, lebo...!

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články