°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

Rok po smrti Karla Gotta: Jeho žena našla vzácne poklady!

Karel Gott
Karel Gott
Zdroj: ARD Degeto
01.10.2020 00:01

PRAHA - Dnes je to práve rok, čo na večnosť odišiel legendárny Karel Gott (†80). Už o dva týždne sa bude premiérovať dokument o jeho živote. Žiaľ, vydanie autobiografie sa posunulo až na jar budúceho roka. Vdova však našla vzácne poklady, ktoré do nej hodlá zaradiť.


Karel Gott sa narodil 14. júla 1939. Ako 19-ročný začal vystupovať na amatérskych speváckych súťažiach a o rok neskôr už pravidelne vystupoval s orchestrom Karla Krautgartnera.

Keď začal verejne vystupovať, pustil sa aj do štúdia spevu. Čoskoro získal angažmán v divadle Semafor a v roku 1963 sa jeho pieseň Oči  má sněhem zaváté stala najúspešnejšou za daný rok a on po prvý raz zvíťazil v ankete o Zlatého slávika.

Rok po smrti Karla
Zdroj: FS Barrandov

V šesťdesiatych rokoch jeho kariéra raketovo odštartovala a už v nasledujúcej dekáde bol Gott aj medzinárodne uznávaným umelcom. Úspech si medzi iným zaistil aj naspievaním titulnej skladby k rozprávke Včelka Mája, ktorej hudbu zložil Karel Svoboda.

V septembri 1992 dostal Diamantovú platňu za predaj 13 miliónov nosičov v bývalom Československu. V priebehu svojej kariéry absolvoval spevák množstvo koncertných vystúpení takmer vo všetkých európskych krajinách sveta.

Gott je držiteľom 22 československých a 20 českých zlatých slávikov, vlastní viac ako 60 zlatých platní, sedem diamantových platní, nahral približne 2600 pesničiek.

Karel Gott
Zdroj: ARD Degeto

Karel Gott sa 7. januára 2008 oženil v Las Vegas, za manželku si zobral Ivanu Macháčkovú. Tá stála po jeho boku až do jeho smrti. Spevák zomrel 1. 10. 2019 vo veku 80 rokov.

Dnes sa mala pôvodne konať slávnostná premiéra filmu Karel, no keďže vdova ochorela, termín sa posunul. Do kín sa dokument dostane podľa nového plánu 15. októbra. 

Okrem toho mala čoskoro vyjsť aj spevákova autobiografia, na ktorej sám ešte počas života pracoval. Teraz ju dokončuje Ivana, ktorá podľa vlastného vyjadrenia našla v archíve ešte mnoho ďalších unikátnych pokladov, ktoré chce do knihy zaradiť. „Po manželovom odchode som pri triední archívu nachádzala ešte ďalšie a ďalšie vzácne artefakty a doklady, o ktorých som okamžite vedela, že by v knihe nemali chýbať, a z ktorých, pevne verím, budú mať manželovi fanúšikovia radosť minimálne rovnakú, akú mám ja,” uviedla Gottová na oficiálnej facebookovej stránke. 

Spracovanie knihy si však vyžaduje množstvo času a nakoniec sa jej vydanie posúva na marec 2021. 

Karel Gott s manželkou
Zdroj: Karel Gott Agency


Galéria

Karel Gott Karel Gott Karel Gott s manželkou

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ev ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články